Nažalost ima ljudi koji, svaki put kada na fotografiji ugledaju nekakvu "čudnu fleku" na plavom nebu, budu uvjereni da su "slučajno snimili NLO". Ako se ne radi o tome da su izvan fokusa, dužom ekspozicijom ili pak u velikoj daljini stvarno uhvatili neki "leteći objekt" (poput ptice ili aviona) koji ponekad znaju ostaviti takve "čudne flekice" na nebu, zapravo najvjerojatnije samo imaju jako prljav senzor pun prašine na svome digitalnom fotoaparatu.
Senzor digitalnih fotoaparata je, za razliku od filma, vrlo osjetljiv na prašinu i razne druge nećistoće. Bilo kakva prašina, dlačice, trunje, masnoće i slično mogu ostaviti svoj trag na fotografijama, koji se najčešće očituju kao tamne mutne fleke na slici, koje mogu biti okrugle (ako se radi o zrncima prašine), ali mogu biti i drugih oblika, poput crtica, vitica i sličnih pravilnih ili nepravilnih geometrijskih oblika (ako se radi o sitnim vlaknima, dlačicama, masnoći i sličnom).
Nadalje, što je prilikom fotografiranja otvor blende objektiva manji (tj. f-broj veći) to je veća vjerojatnost da će se na slici ukazati fleke od prašine, te će imati oštrije konture, a koje će se jako dobro vidjeti ako se nalaze na mjestima koja su jednolično obojena - najčešće ih se može vidjeti kada se fotografira nebo.
Inače, čisto da se zna, te fleke se ne moraju nužno uvijek pojavljivati na istome mjestu, pogotovo kao se radi o nekakvim sitnim vlaknima ili dlačicama koje se nisu čvrsto zalijepile za senzor, a koje mogu promjeniti svoj pložaj na senzoru uslijed kovitlanja zraka uzrokovanog pomicanjem zatvarača i zrcala (na SLR aparatima), ili samog pomicanja fotoaparata.
Oni kojima se pojave fleke na slikama bi svakako trebali, umjesto da šire "senzacionalne fotke slučajno snimljenih NLO-a", svome aparatu prvo priuštiti jedno temeljito čišćenje senzora. Bilo u servisu, bilo u kućnoj radinosti...
Post je objavljen 23.07.2013. u 00:02 sati.