Nalazite se na obali nabujale rijeke. Iznenada primjećujete čovjeka u vodi. Jednom rukom se drži za deblo, drugom maše i zove u pomoć. Uskoro će proći pored vas. Prilazite bliže rubu nasipa i čini vam se da prepoznajete tu osobu. Radi se o jednom političaru. Vi imate dvije opcije:
1. Možete pokušati spasiti političara od utapljanja
2. Možete okinuti sjajnu fotografiju utapljanja poznatog političara (te možda osvojiti nagradu za najbolju novinsku fotografiju)
Pitanje glasi:
Hoćete li se odlučiti za modernu kolor fotografiju, ili za klasičnu crno-bijelu fotografiju?
(autor i status nepoznati, nađeno na Facebooku)
Šalu na stranu...
Danas se često u novinama, uz fotografije kojima se ilustriraju određene vijesti, može vidjeti natpis "snimio čitatelj". Pogotovo kada se radi o nekoj nesreći ili sličnom iznenadnom događaju gdje u tom kritičnom trenutku nije bilo fotoreportera već su događaj snimili "obični građani".
Uvijek se postavlja pitanje što napraviti u takvim situacijama? Naime, iako će neki tvrditi da uvijek treba pokušati pomoći, univerzalni recept zapravo ne postoji. Štoviše kako je svaka kritična situacija specifična sama za sebe, tako se ne može nikakav univerzalni recept primjeniti na svaku od njih, već puno ovisi i o samoj sposobnosti procijene situacije od strane pojedinca.
Ako je situacija takva da se ne može puno učiniti, onda to u krajnjem slučaju treba snimiti. Ponekad je situacija jednostavno takva da bilo kakva pomoć nema nikakvu svrhu ni smisao.
Ako se može nešto učiniti, onda svakako treba nešto učiniti. No ako već gomila ljudi uspješno pomaže, tada snimanje nije na odmet, jer ne kaže se uzalud "puno babica, kilavo dijete", a osim toga takva snimka može zabilježiti nečiji herojski napor i izuzetnu hrabrost.
No postoji mogućnost i između te dvije krajnosti - i snimiti i pomoći (primjer).
No, ako je fotografijom zabilježena nekakva nesreća ili tragedija, uvijek će se prvi javiti oni dežurni kritičari koji će osuđivati snimatelje koji su novinama poslali sliku da "zašto nisu pomogli" i da "takvim slikama zarađuju na tuđoj nesreći". No garant bi ti isti dežurni kritičari bili prvi koji bi snimali i medisjki eksponirali neku svoju vlastitu nesreću.
Post je objavljen 27.02.2013. u 17:43 sati.