Forum+ se zahuktao.
Forum mladih katolika Hrvatske koji je u nedjelju otvoren u Dubrovniku okupio je brojne stručnjake koji mladima na dinamičan i pristupačan način prenose svoja iskustva vezana uz širok raspon tema.
Led je u ponedjeljak, 5. kolovoza probio prof. dr. sc. Rodrigo Guerra López, voditelj Centra za istraživanje društvenog napretka u Meksiku. Govoreći o novoj evangelizaciji, prof. Guerra López mladima je pojasnio kako je Evanđelje uvijek isto, ali kako u svakom novom kulturalnom kontekstu treba iznaći nove načine za njegovo prenošenje. „Živimo u vremenu promjena, rađa se nova epoha. To je novi trenutak u povijesti svijeta, ali Evanđelje je uvijek isto“, rekao je prof. Guerra López pozivajući se na papu Ivana Pavla II. te naglasio kako je vjeru potrebno, osim riječima, prenositi djelima i vlastitim životom. Prof. Guerra López upozorio je na dvije opasnosti s kojima se vjernici suočavaju – moralizam i gnosticizam te upozorio mlade kako Krista ne smiju svesti samo na moralne vrijednosti, već na prvo mjesto mora doći on kao izvor tih vrijednosti. Također je naglasio da Crkvu osim svetaca čine i grešnici, a iz toga proizlazi stalna potreba za reformom. Ohrabrivši mlade da idu na periferije i ruše granice, prof. Guerra López ih je ohrabrio da budu ambiciozni u evangelizaciji.
Popodnevno predavanje održao je dr. sc. Ivica Šola, novinar i kolumnist Glasa Slavonije, osvrnuvši se na medijsku sliku Crkve kroz povijest i danas. Prisjećajući se medijskih napada na prve kršćane, Šola je zaključio kako su oni posijali sjeme nove vjere i kako iz iskustva koje su proživjeli prvi apostoli, a koje ih nije pokolebalo, trebamo naučiti ustrajati u svjedočenju. Šola je s mladima podijelio svoje iskustvo rada u medijima, a posvjedočio je i o istinskoj slobodi koju osjeća u Crkvi.
Dan je završio malom duhovnom obnovom fra Ante Vučkovića, dekana Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Splitu te duhovnika SKAC-a Split. Govoreći o poslanju kao o posluhu onome koji nas šalje, fra Ante Vučković naglasio je da je najbolje kada prihvatimo Božju volju kao svoju volju kako bi to postala jedna ista volja. Prisjećajući se Isusova poziva prvim apostolima, objasnio je mladima kako Isus poziva dvanaest različitih ljudi, dvanaest različitih osobnosti koji se nikada sami ne bi mogli organizirati nego su povezani Isusovom voljom. Isto tako i mi smo pozvani svojim različitostima djelovati zajedno u Kristu.
U utorak ujutro mladi su razmišljali o društvenom zagovaranju. Željka Markić i Lino Zonjić iz građanske inicijative U ime obitelji proveli su mlade kroz pripremu i realizaciju prikupljanja potpisa za raspisivanje referenduma kojim se traži definiranje braka u Ustavu Republike Hrvatske kao zajednice žene i muškarca. Markić je napomenula kako je društveno zagovaranje vrlo važno za demokratsko društvo i ono iskazuje (ne)zadovoljstvo građana određenom politikom, nudi rješenja i otvara prostor za javnu raspravu. Također je pojasnila društveno-medijski kontekst na temelju kojega je inicijativa nastala te razložila napore uložene u stvaranje mreže volontera koji su inicijativu i ostvarili što je, kako je rekla Markić, „dokazalo da zajednički možemo donositi pozitivne promjene u društvu“. „I da nikad ne bude referenduma, društveno zagovaranje je samo po sebi vrijedno jer su ljudi shvatili da nas je puno koji želimo iste promjene u društvu“, zaključila je Markić.
Popodnevni dio programa trećeg dana Foruma+ nastavio se predavanjem vlč. Hrvoja Katušića o komunikaciju kroz fotografiju. „Važno je prepoznati karakter određenog medija i iskoristiti sve njegove mogućnosti“, naglasio je vlč. Katušić te pojasnio karakteristike novih medija. Rekavši kako je fotografija „zaseban jezik koji svakome priča osobnu priču“ te kako je ona snažnija od teksta, vlč. Katušić objasnio je kako kvalitetno fotografijom dočarati osobiti trenutak.
Dan je završio nagovorom i klanjanjem pred Presvetim oltarskim sakramentom kojega je predvodio p. Arek Krasicki, studentski kapelan u Osijeku koji je s mladim sudionicima Foruma podijelio i svoje osobno svjedočanstvo o radu sa studentima.
U srijedu je na Forumu gostovao James Newman ispred britanske organizacije Catholic Voices koja se bavi medijskim treningom laika koji se uključuju u javnu debatu zastupajući stavove i vrijednosti Katoličke crkve. Newman je istaknuo kako je vrlo važno razumjeti medije i ne gledati na njih kao na neprijatelje jer su oni tu da postavljaju pitanja. „Mi smo tu kako bismo pomogli ljudima razumjeti, kako bismo pojasnili i osvijetlili vrijednosti koje živimo“, rekao je Newman te naglasio kako moramo biti spremni argumentirano izložiti sve teme koje nas se neposredno tiču. Bogatim iskustvom dijaloga s britanskim medijima, Newman je uvelike doprinio edukaciji mladih forumaša.
Autor: Valentina Gusić i Elizabeta Mikulić
Izvor:http://www.pastoralmladih.hr/Novosti/Vijesti/Mladi-uce-kako-biti-u-svijetu,-a-ne-od-svijeta.aspx
Post je objavljen 07.08.2013. u 15:47 sati.