Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Kako nestaje realizam

Pojavom digitalne fotografije neizbježno se pojavio i trend obilnog i pretjeranog naknadnog "uljepšavanja" snimljenih fotografija u programima za obradu. Zbog velike količine takvih "poboljšanih" fotografija, odjednom "obične fotografije" više nikome nisu zanimljive, niti imaju prođu....

Naime, danas nažalost ima mnogo onih koji vjeruju da ako slika nema nekakav "wow efekt", koji na prvu loptu privuče pažnju promatrača, i koji je danas uglavnom rezultat obrade (upotrebe photoshop filtera, "peglanja" i sličnog), da slika "nije umjetnička" i da "nije dobra"... štoviše, "obične" slike koje su takve da ih treba dulje promatrati kako bi se "pročitao njihov sadržaj", malo kome bivaju zanimljive.

Isto tako, sve je manje onih koji se previše oslanjaju na photoshop, dok prilikom snimanja ulažu vrlo mali ili nikakav trud.

Štoviše, kao da se u današnje vrijeme sve veća pažnja pridaje samo takvim uljepšavanjika slika, do mjere da zbog količine obrade više ne prikazuju realnost. U nekim slučajevima događa se i apsurd da ljudi kupuju vrlo skupe fotoaparate, samo da bi se naknadnom u obradom u photoshopu trudili (u svrhu "umjetnosti") dobiti iste onakve efekte kakve i inače daju - vrlo jeftine kamere i loši filmovi (kao što su npr. vinjetiranje, "pomaknute" ili isprane boje...)

Doduše, već i sama činjenica da je fotografija snimljena znači i da je na neki način obrađena - bilo pod sredstvom digitalnog procesora i softvera unutar samog digitalnog aparata, bilo vrstom upotrebljenog filma i kemikalija prilikom razvijanja ako se radi o filmu.

Što se same obrade tiče, postoje stvari koje se smatraju dozvoljenim kod naknadne obrade fotografija, da bi fotografija i dalje bila smatrana realističnom fotografijom, a to su
1. promjena dimenzija fotografije
2. izrezivanje fotografije
3. crno-bijela konverzija
4. ispravljanje ekspozicije
5. podešavanje kontrasta

Retuš se smatra samo uvjetno dozvoljenim i to samo u slučajevima kao što su npr. uklanjanje prašine na senzoru, ogrebotina na filmu i tome slično, ali ne i ako se slici mijenja sadržaj, kao npr. u situacijama u kojima se rade opsežna "peglanja" bora, uklanjanje nepoželjnih i/ili dodavanja poželjnih objekata na slici, razne fotomontaže i slično...

I na kraju, ne smije se zaboraviti da bilo kakvo pretjerano "peglanje" snimaka u photoshopu može dovesti do apsurda... LINK.

Post je objavljen 13.01.2013. u 00:01 sati.