O Crkvi i kapitalizmu
- Iza sintagme agresivnog kapitalizma kriju se dva modela, onaj rajnski, specifičan za zapadne zemlje poput Njemačke, te anglosaski, kakav se razvija u Engleskoj i SAD-u. Dok rajnski još vodi računa o socijalnoj dimenziji, o čovjeku, anglosaski je jako brutalan i ne zanima ga socijalna komponenta. Na žalost, Hrvatska je pri svom izlasku iz socijalizma i komunizma uvela anglosaski model i sada plaćamo ceh.
Počevši od serije neuspjelih pretvorbi i privatizacija, prodaje hotela, tvornica i poduzeća, do još uvijek monopolističkih tvrtki, svuda možemo i u nas pronaći elemente agresivnog kapitala. Crkva nema ništa protiv pionirskoga profita, koji je legitiman i moralno neupitan. Ali, potpuno smo protiv monopolističkog kapitala koji se temelji na korupciji, gdje je radnik uvijek žrtva.
U trajnoj je crkvenoj svijesti nostalgično sjećanje na crkvenu zajednicu apostolskih vremena, o kojoj je riječ u Djelima apostolskim, gdje se kaže da je članovima te zajednice sve bilo zajedničko. Danas se to zajedništvo dobara prakticira jedino još u samostanima i u obiteljima. Stoga su nama katolicima vrednote socijalizma, kada se očiste od svakojakih ideoloških natruha, poglavito marksizma i komunizma, bliže od kapitalizma.
Članak koji morate pročitati u cijelosti
Post je objavljen 14.07.2013. u 09:28 sati.