PRINCIP ORGANIZACIJE - ODOZDO
Hrvatska mljekarska udruga organizirala je u Centru za travnjaštvo Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 11. srpnja Školu praktične nastave. Prof. dr. Zoran Grgić prezentirao je temu Ekonomski položaj hrvatskog mliječnog sektora u EU
Dipl. ing. agronomije Ljubica Kravaršćan prezentirala je dvije teme i to Naše mljekarstvo putem Europskih trendova i LIEDER I IPARD.
Prezentaciju prof dr. Grgića „ Ekonomski položaj hrvatskog mljekarskog sektora u EU“ objaviti ću u slijedećem tekstu.
Europska unija želi da što više razvijen bude svaki dio društva, želi da ugodno mjesto za život bude svim njenim stanovnicima na svakoj razini.Zato nije zapostavljen ni život u lokalnoj zajednici.Razvoj u lokalnoj zajednici je proces kojeg bi pripadnici javnog, gospodarskog i civilnog sektora trebali raditi zajedno. Cilj tome je stvaranje boljih uvjeta zmski razvoj što donosi više rada ekononih mjesta što treba rezultirati društvenim napretkom, uz brigu o zaštiti okoliša. Zajedničkim sudjelovanjem i radom uspostavlja se kultura dijaloga, što ukupno rezultira kvalitetnijim životom.
Upravo je LEADER pristup osmišljen za bolje povezivanje i organiziranje lokalne zajednice.Glavni princip organiziranja je „odozdo“ , što znači iz baze, od širokog sloja ljudi, a ne „ odozgo“ od ljudi koji su politički čelnici.
U LEADER programu ističe se sedam načela, a ona su slijedeća: to 1. pristup odozdo prema gore 2.pristup temeljen na osobitostima područja 3. stvaranje lokalne akcijske grupe – LAG-a s ciljem jačanja upravljanja na lokalnoj razini u čije su aktivnosti uključeni predstavnici i javnog i civilnog i gospodarskog sektora 4. lokalni plan djelovanja, što podrazumijeva izradu lokalne strategije 5. stvaranje lokalnog partnerstava i javno- privatnog partnerstva 6. međusektorski projekti inovativnog karaktera 7. financiranje iz više izvora
Kako započeti provoditi LEADER program? Treba animirati lokalne partnere najprije kroz komunikaciju prepoznavanjem zajedničkih obilježja i razvojnih resursa. A na taj se način dolazi do stvaranja Lagova. Da bi se udružili treba postojati volja osoba svih triju sektora za udruživanje.Treba odabrati predstavnike svih skupina i nositelje razvoja pa organizirati edukaciju za razvoj, napisati lokalnu strategiju razvoja, a onda registrirati LAG .
Koji je pravni okvir za LAG?
Pravni oblik LAG-a je Udruga registrirana sukladno Zakonu o udrugama NN 88/01, NN 11/02. LAG obuhvaća jasno definirano zemljopisno područje, stanovnike naselja u ruralnom području s više od 5.000 stanovnika, ali naselje u sklopu LAG-a ne smije imati više od 25.000 stanovnika Tu treba biti i sjedište LAG-a. Za registraciju LAG-a treba jasno navesti
značajke područja obuhvaćenog LAG-om koji podrazumijeva zemljopisni opis; površinu, područje granica, reljef i klimu, kulturno- povijesnu i prirodnu baštinu, te stanje infrastrukture. U gospodarski položaj područja LAG-a treba ubrojiti glavne gospodarske djelatnosti i istanje tog gospodarstva. Demografske i socijalne značajke područja podrazumijevaju broj i gustoću stanovnika, demografska kretanja, obrazovnu strukturu stanovništva, školstvo i kulturu. Važan dio sadržaja je analiza razvojnih mogućnosti područja LAG-a, pozitivne i negativne predispozicije za razvoj, razvojna vizija i ciljevi te aktivnosti koje imaju prioritet.U upravljačkoj strukturi LAG-a moraju biti
predstavnici gospodarskog i civilnog sektora s najmanje 50%, žene s najmanje 30% i najmanje jedna osoba mora biti mlađa od 25 godina. Članovi LAG-a trebaju biti predstavnici jedinica lokalne samouprave. Zaposlenici LAG-a mogu upravljati javnim sredstvima. LAG mora imati bankovni račun otvoren u RH, mora imati osigurana financijska sredstva za sufinanciranje svojih aktivnosti .
Do sada su registrirana 52 LAG-a (lokalne akcijske grupe).
S lijeva dipl.ing. agr. Ljubica Kravaršćan, djelatnica savjetodavne službe u Virovitičko podravskoj županiji u društvu dr. Ive Jakopovića, donedavno službenika Ministarstva poljoprivrede koji je bio nadležan za sektor govedarstva, ali koji je sada u mirovini.
Svi projekti koji se kandidiraju za na IPARD natječaju kroz mjere 101,103,301, i 302 , ako dolaze s područja gdje je registriran LAG, te imaju preporuku Upravnog odbora LAG-a – dobivaju na natječaju 15 bodova.
Republika Hrvatska je ruralna zemlja
Prema parametrima koji opisuju ruralno područje Republika Hrvatska spada u ruralne zemlje. 91,6% površine od ukupnog prostora je na ruralnom području, 88,7% naselja je na ruralnom području, 47,6% stanovnika živi na ruralnom području. Manje od 500 stanovnika ima 5.387 naselja, a 105 naselja je bez stanovnika.
Post je objavljen 13.07.2013. u 16:48 sati.