ONEČIŠĆENJE MORA BITI PRILAGOĐENO VODAMA
“Jačanje kapaciteta za provedbu Direktive o onečišćenju uzrokovanom ispuštanjem određenih opasnih tvari u vodni okoliš i Okvirne direktive o vodama”
(EU IPA Program)
Svečanost zatvaranja twinning projekta “Jačanje kapaciteta za provedbu Direktive o onečišćenju uzrokovanom ispuštanjem određenih opasnih tvari u vodni okoliš i Okvirne direktive o vodama” održana je 5. srpnja u Hrvatskoj gospodarskoj komori u Zagrebu
Twinning projekt je vrijedan 737.000 eura, financiran je sredstvima IPA programa Europske unije, započeo je u lipnju 2012. a trajao je 14 mjeseci. Projektom se željelo doprinijeti daljnjem usklađivanju i provedbi stečevine Europske unije na području voda te provedbi standarda vode u skladu s europskom Direktivom 2006/11/EC o štetnim tvarima i Okvirnom direktivom o vodama uključujući jačanje administrativnih kapaciteta Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih voda.
Republika Francuska preuzela je ulogu glavnog partnera u konzorciju, a četrdeset stručnjaka iz Francuske i Austrije surađivalo je sa stručnjacima iz glavnih korisničkih institucija, Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih voda. Partneri u Konzorciju bili su: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i energije (MEDDE), Međunarodni ured za vode (OIEau / IOW)
Državni institut za okoliš i industrijske rizike (INERIS); Državni metorološki laboratorij (LNE) Francuski geološki institut (BRGM), Austrijska Agencija za okoliš (UBA) i Savezno ministarstvo poljoprivrede,šumarstva, okoliša i vodnog gospodarstva (BMLFUW).
Uspostavljanjem Direktive o opasnim tvarima i Okvirne direktive o vodama Europska unija je utvrdila popis opasnih tvari koje treba smanjiti u skladu sa stupnjem njihove štetnosti. Opasne tvari rangirane su prema toksičnosti, moći razgradnje i bioakomulaciji, a vrlo su važni zbog zdravlja ljudi, te za floru i faunu.Onečišćenje nastalo u vodnom okolišu zbog ispuštanja opasnih tvari posljedica je poljoprivrednih i industrijskih djelatnosti. Neke tvari imaju kratkotrajno, a neke dugotrajno toksično djelovanje.Uspostavljanjem praćenja stanja voda i provođenje mjera radi smanjenja onečišćenja od najveće su važnosti za očuvanje vodenih resursa.Upravljanje vodama u RH propisano je Zakonom o vodama NN 153/09 , 130/11 Zakonom o financiranju vodnog gospodarstva NN 153/09 i pratećim podzakonskim propisima.
Twinning projekt, koji je proveo Međunarodni ured za vode i austrijska Agencija za okoliš, imao je za cilj usklađivanje i provedbu pravne stečevine Europske unije na području voda, te uspostaviti standarde kakvoće vode u skladu sa zahtjevima iz Okvirne direktive o vodama i Direktive o onečišćenju, te ojačati administrativne kapacitete Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih voda, institucija, koje su pravne osobe za upravljanje vodama u RH.
S lijeva: Veleposlanica Francuske u RH, doministrica Španjol i veleposlanica Austrije u Republici Hrvatskoj
Uz zamjenicu ministra poljoprivrede RH, Snježanu Španjol, zatvaranju projekta prisustvovala je gospođa Michčle Boccoz, veleposlanica pri Francuskom veleposlanstvu u RH, gospođa Andrea Ikid-Böhm, Veleposlanica pri Austrijskom veleposlanstvu u RH, voditelj projekta Pierre Henry de Villeneuve i Pierre Chantrel stalni savjetnik projekta.
Pierre Henry de Villeneuve je rekao da je preporuka da hrvatska treba oformiti radne skupine za pitanja i opasnosti od poplava. Tu treba biti uključena i nacionalna razina za područja savskog i jadranskog sliva i podružnice.
Pierre Chantrel je rekao da je jako važno da onečišćenje mora biti prilagođeno vodama, a ne obrnuto.“ Opasne tvari se nalaze u malim količinama u vodama, a neznamo točno gdje, zato laboratoriji moraju napraviti svoj dio posla. Bitna je lokacija na kojoj se provodi uzorkovanje. Ovaj događaj važan je i zbog toga što se odvija u Hrvatskoj gospodarskoj Komori, jer to govori da će vaši sektori surađivati u unapređenju kvalitete voda“ istakao je stalni savjetnik projekta Pierre Chantrel.
Post je objavljen 10.07.2013. u 23:19 sati.