Ma koliko znali o činjenicama vezanim uz povijesna razdoblja ili događaje, za koja mislimo da su manje više apsolvirana, svako malo u medijima imamo priliku čuti za totalno drugačiju “interpretaciju” povijesnih događanja od one uvriježene, a ponekad nam se objavi i kojekakvo “senzacionalno” otkriće. Na ovim prostorima posebna je priča umanjivanje ili uvećavanje žrtava, posebno onih iz Drugog svjetskog rata i ratova devedesetih, no to je posebna tema i o tome ne bih ovaj put, tema ovog posta su “interpretacije” i “otkrića” koja su me svojom nazovi šokantnošću nasmijala ili iznervirala, a nekad čak i jedno i drugo, ma koliko to čudno zvučalo.
Posebna priča je naravno Semir Osmanagić, arheolog-amater, inače čest gost HTV-ove emisije “Na rubu znanosti”, i njegove tvrdnje o 12 000 godina starim piramidama u Visokom. Posebno je zanimljiva njegova metoda, kojom je prvo dao imena piramidama (Piramida sunca, mjeseca, ovoga, onoga…) pa tek onda krenuo u iskopavanja. Poučna priča kako ljubav i novac mogu nadomjestiti struku. Kad već nije tamo neki Meksikanac uspio sa Trojom u Hercegovini, zašto ne probati sa piramidama u Bosni? Sve je to poslužilo Zabranjenom pušenju da u svojim novijim koncertnim nastupima malo promijene jedan stih pjesme “Yugo 45” koji po novom ide kažu da su čuda svijeta piramide visočke…
Josip Jurčević nas je, prilikom gostovanja u emisiji “Nedeljom u 2”, prosvijetlio da je ustanak protiv okupatora 1941. Organizirao HSS! A kako su to komunisti uspjeli izbrisati iz povijesnog pamćenja i zasluge pripisati sebi, te na kraju provesti i socijalističku revoluciju i promijeniti društveno uređenje, Jurčevič nam nije objasnio.
Imali smo i primjer razmišljanja o alternativnoj povijesti ili narodski rečeno “šta bi bilo kad bi bilo”. Nekada jako omiljeni, a sada jedan on neomiljenijih političara Ivo Sanader je jednom prilikom, opravdavajući ulazak u NATO, izjavio da je Hrvatska bila u NATO-u 1991. nikada ne bi bila napadnuta. Šteta što nije objasnio kako je to država, koja je tek pred međunarodnim priznanjem, mogla biti član pomenutog saveza, možda bi čuli i još veću glupost.
Naslušao sam se svih ovih godina svega vezano uz našu bližu, dalju i jako daleku povijest, a tako je bilo u subotu (29.06.). Nakon svečane sjednice Sabora povodom ulaska u EU Tomislav Karamarko je, prigovarajući zbog nespominjanja Franje Tuđmana tom prilikom, između ostalog rekao da je Tuđman srušio hrvatski Berlinski zid i uveo višestranačje. Na što je Karamarko mislio kad je spomenuo hrvatski Berlinski zid nije mi jasno, niti namjeravam pokušati shvatiti, to bi se moglo jednostavno pripisati njegovom gorljivom antikomunizmu. A moram priznati da sam osim Tuđmanovog rušenja hrvatskog Berlinskog zida propustio i povijesni trenutak kad je F.T. uveo višestranačje.
O Tuđmanu i njegovom shvaćanju višestranačja bi se moglo dosta toga napisati, ovaj put tek navodim poznatu izjavu: “Što znači to da oporba u Zagrebu ima 60 posto glasova? To je kao da vam jedan seljak kaže da ima na svom dvoru 60 komada živine. Da li je to praščad ili telad? Da li su to kokoši ili guske? Gdje će svaki razborit seljak i čovjek znati da nasuprot takvom jatu jedan, a pogotovo jedan par rasnih konja ili rasnih krava, više vrijedi negoli čitavo takvo jato.“
No da se vratim uvođenju višestranačja i meni poznatim činjenicama o tome. Koliko znam krajem 1989. je SKH na 11. kongresu donio odluku o dopuštanju održavanja višestranačkih izbora, a početkom 1990. su sve stranke legalizirane, te je Sabor SRH donio zakone potrebne da bi se izbori mogli održati.
HDZ je osnovan u lipnju 1989, a npr. HSLS je osnivačku skupštinu imao mjesec dana ranije, pa to znači da HDZ nije bio ni prva osnovana stranka u tadašnjoj SRH, pa ni tu nema osnova za tvrdnju da je Tuđman uveo višestranačje. Ta priča mi otprilike jednako pije vodu kao recimo tvrdnja da je Tuđman uveo Dinamo (odnosno tadašnji NK Croatia) u Ligu prvaka ’98. i ’99. Ili sam to ja propustio nešto? Ako neko zna kako je Tuđman uveo višestranačje u Hrvatskoj neka javi.
Post je objavljen 30.06.2013. u 21:13 sati.