Zaštita ljudskoga života i obitelji utemeljenoj na braku obveza je u svrhu veće društvene pravednosti, zatim kako bi se dao glas vapaju siromašnih, te rješavanje sukoba, počevši od krize u Siriji - to su područja suradnje između Katoličke Crkve i Anglikanske Crkve koja je papa Franjo istaknuo primivši u audijenciju canterburyjskoga nadbiskupa i primasa anglikanske zajednice Justina Welbyja, zajedno s njegovom suprugom Caroline i pratnjom.
„Zauzimanje u traženju jedinstva među kršćanima ne proizlazi iz praktičnih razloga nego od volje Gospodina Isusa Krista“, rekao je Papa. Nakon privatnoga razgovora, u kapeli Redemptoris Mater održana je zajednička molitva.
Bio je to bratski susret, na tragu povijesnog posjeta nadbiskupa Michaela Ramseyja papi Pavlu VI. Preuzevši riječi svojega prethodnika, papa Franjo je na početku susreta poručio nadbiskupu Welbyju da ga ne prima kao gosta ili tuđinca, nego kao sugrađanina Božje obitelji. Papa je zahvalio nadbiskupu što ga se spomenuo u molitvi tijekom svečanosti ustoličenja u canterburyjskoj katedrali.
„Budući da smo svoje službe započeli sa samo nekoliko dana razlike, uvijek ćemo imati posebnih razloga za uzajamnu potporu u molitvi“, napomenuo je Sveti Otac.
Potom je ukazao na dugu i slojevitu povijest odnosa između Crkve u Engleskoj i Rimske Crkve, podsjetivši da u tome nije nedostajalo ni bolnih trenutaka, te ističući istodobno i put približavanja i bratstva u posljednjim desetljećima te važnost zajedničkoga promicanja kršćanskih vrijednosti u društvu koje stavlja u pitanje neke temelje suživota, kao što je svetost ljudskoga života ili pak solidnost ustanove obitelji utemeljene na braku.
„Tu je, osim toga, zauzimanje za veću društvenu pravednost te za gospodarski sustav u službi čovjeka i općega dobra. Među našim je zadaćama, kao svjedocima Kristove ljubavi, da damo glas vapaju siromašnih, kako ne bismo bili prepušteni zakonima gospodarstva koje ponekad kao da čovjeka uzima u obzir samo kao potrošača. Kada kršćani žive i rade zajedno i skladno, mogu svijetu donijeti mir“, rekao je Papa.
Papa Franjo spomenuo je zajedničko zauzimanje nadbiskupa Welbyja i westminsterskog nadbiskupa Vincenta Nicholsa, koji je bio nazočan na audijenciji, u poticanju vlasti da pronađu mirno rješenje sukoba u Siriji. „Potrebno je pronaći mirno rješenje, koje će zajamčiti sigurnost cijeloga pučanstva, uključujući i manjine, među kojima su vrlo stare lokalne kršćanske zajednice“, istaknuo je Sveti Otac.
Papa Franjo na kraju je pohvalio napore Crkve u Engleskoj u razumijevanju razloga koji su njegova prethodnika Benedikta XVI. doveli da ponudi kanonske strukture koje mogu odgovoriti na zahtjeve skupina anglikanaca da budu primljeni u Katoličku Crkvu.
„Siguran sam da će to omogućiti da se u katoličkom svijetu bolje upoznaju i cijene duhovne, liturgijske i pastoralne tradicije koje su dio anglikanske baštine“, napomenuo je papa Franjo.
Izvor: rv i laudato.hr
Post je objavljen 19.06.2013. u 01:36 sati.