Matasić je, predstavljajući HEP stranim investitorima, u svibnju naglasio kako tvrtka ima mogućnost jednom godišnje od HERA-e tražiti povećanje cijena u slučaju potrebe za ozbiljnijom investicijskom aktivnošću.
U HEP-u kažu da su financiranje investicija zamislili na drugačiji način pa ističu da tvrtka u prosjeku uvozi 20 posto električne energije te da je krajnji cilj ulaganja u nove proizvodne pogone i revitalizaciju starih povećanje kapaciteta proizvodnje kako da se uvoz smanji.
Cilj nam je diverzifikarijom izvora energije omogućiti stabilnu cijenu električne energije i sigurnost opskrbe - ističu u HEP-u. U definiranju investicijskog potencijala HEP-a, objašnjavaju, krenuli su od postojećih mogućnosti i ograničenja koja proizlaze iz postojećih zaduženja tvrtke.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, liberalizacija tržišta struje, koja je formalno započela u srpnju 2008. godine, trebala bi, prema najavama stranih kompanija o ulasku na hrvatsko tržište, i ozbiljnije zaprijetiti HEP-ovu praktičnom monopolu u prodaji struje jer kompanija unatoč formalnoj liberalizaciji još drži više od 90 posto tržišta.
Žele li osvojiti tržište, strane kompanije morat će ponuditi jeftiniju cijenu struje nego što je HEP danas nudi, a kako je cijena struje u Hrvatskoj niža od one u zemljama okruženja rast cijena struje zapravo bi odgovarao svim igračima koji žele ući na tržište nekretnine
Post je objavljen 17.06.2013. u 14:59 sati.