Papa Franjo uvjeren je da sadašnja situacija s vatikanskom bankom nije više održiva i kako ona šteti ugledu Crkve.
Sveti Petar nije imao račun u banci, kazao je papa Franjo.
Govoreći o vatikanskoj banci IOR, Franjo je rekao kako je "sve potrebno, uredi su potrebni, ali potrebni su samo do određene granice". Pripremaju se velike promjene u vatikanskoj banci čije ime glasi: Ustanova za vjerska djela (Istituto per le opere religiose). Do promjena bi trebalo doći do 31. srpnja. Franjo je uvjeren da sadašnja situacija s vatikanskom bankom nije više održiva i kako ona šteti ugledu Crkve.
"Kada se Crkva želi hvaliti svojom kvantitetom i ustanovljuje organizacije i podiže urede, onda postaje birokratska i gubi svoj osnovni sadržaj“, rekao je papa Franjo i naglasio kako se Crkva na taj način pretvara u nevladinu organizaciju.
"Kada organizacija zauzme prvo mjesto, onda se smanjuje ljubav i jadna Crkva postaje ONG (nevladina organizacija), a to nije put koji treba slijediti“, rekao je papa Franjo, koji je spomenuo i Staljina kazavši: „Jedan šef države pitao je koliko je velika Papina vojska“.
Na to papa Franjo kaže da su „neki kršćani pogriješili iz razloga povijesti, pogriješili su put, načinili su vojske, pokrenuli ratove. Sada, međutim, moramo učiti na našim pogreškama kako ide povijest ljubavi jer Crkva ne raste s vojnicima nego sa snagom Duha Svetog. Jer, Crkva nije jedna organizacija“, objašnjava papa Franjo, "nije banka, nije bogatstvo, dapače mora biti siromašna i za siromašne".
Ne ulazeći u prethodno djelovanje vatikanske banke, spomenimo samo kako je prije konklave, na kojoj je trebao biti izabran njegov nasljednik, papa Benedikt XVI. naglo imenovao Ernsta Von Freyberga, njemačkog poduzetnika, novim direktorom IOR-a. Obrazloženje je bilo kako se nije htjelo neriješenim ostaviti jedno pitanje novom papi. No, IOR je bio devet mjeseci bez predsjednika nakon što je protjeran Ettore Gotti Tedeschi. Zar je trebalo novom papi postaviti šefa IOR-a, a devet mjeseci je mjesto bilo upražnjeno?
Nekima je znakovita činjenica da papa Franjo još nije primio Ernsta Von Freyberga. Prije dva mjeseca gotovo je nestao kalifornijski odvjetnik Jeff Lena, smatran sivom eminencijom IOR-a, koji je, navodno, bio ključan u torpediranju Gotti Tedeschija. Tada se govorilo kako su neosnovane optužbe Gottija Tedeschija protiv državnog tajništva (čitaj kardinala Tarcisija Bertonea) i nekih vatikanskih struktura koje su se protivile uvođenju strogih pravila za sprečavanje pranja prljavog novca. No, sada se vidi kako vatikanska banka još ne dobiva zeleno svjetlo za ulazak na bijeli popis europskih banaka, onih koje su poduzele sve mjere za sprečavanje pranja novca. Ta činjenica da IOR nije na bijelom popisu oduzima Crkvi mnogo više od onoga što joj daje i to ne samo na imidžu, već i na vjerodostojnosti u financijskom svijetu koji odbacuje prljave poslove.
Kada je polovicom 2012. godine objavljen izvještaj Moneyvala o IOR-u, Vatikan je pokušao sud inspektora iz Strasbourga oslikati gotovo kao promociju banke na bijelu listu, premda joj se spočitavala netransparentnost. Inspektori organa Vijeća Europe dolazili su više puta u Vatikan, ali se ocjena o IOR-u nije mijenjala.
Do 31. srpnja treba završiti unutarnja istraga u IOR-u, odnosno tko sve i zbog čega ima račune u vatikanskoj banci. Otvorena je i istraga talijanskog tužiteljstva o IOR-u, odnosno o nejasnom kolanju oko 40 milijuna eura kroz račun u vatikanskoj banci. Do kraja srpnja bi se, dakle, mogle očekivati promjene u vatikanskoj banci.
Post je objavljen 13.06.2013. u 21:48 sati.