U zadnje vrijeme nismo nešto baš aktualni jer jednostavno fizički ne stignemo biti ažurni, ali trudimo se..Pa eto napokon i recenzije Zagrebalkog proljeća ateljea koje čeka na recenziju još od subote.
Kao što već rekoh u jednoj od najava, u manifestaciju je bilo uključen 41 atelje, a budući da je meni na raspolaganju bilo samo jedno popodne, donosim vam pregled njih nekoliko, čisto ilustracije radi.
Početna točka obilaska ateljea bila je galerija Hrvatske pošte u zgradi glavne pošte u Jurišićevoj. To je ujedno bio i zajednički atelje za sve umjetnike koji su bili voljni sudjelovati u manifestaciji a nemaju svoj vlastiti atelje.
Ovdje su se djelile i brošure sa popisom ateljea koji se mogu posjetiti i kartom Zagreba u kojoj su isti označeni. što je prilično pomaže u snalaženju. Jedina zamjerka što se na internetu nikakva informacije o sudonicima događaja nisu mogle pronaći (barem ja nisam uspio), inače bih mogao bolje isplanirati obilazak.
Nakon toga sam se uputio u atelje Darka Štefanca, slikara-ilustratora s čijem se jednim od djela svakodnevno susrečemo kada prolazimo preko Trga. Radi se o turističkoj karti Zagreba, a osim te karte, ovaj umjetnik-ilustrator je autor i mnogih drugih turističkih karata. U zanimljivom razgovoru sa njegovim sinom, saznao sam sve o tome kako karte nastaju, što je uglavnom kombinacija stalitkih snimki, geografskih karata i obilaska terena.
Nakon toga sam požurio u birc Divas u Martićevoj, a povod nije bila samo hladna piva sa prijateljima, nego i činjenica da je taj prostor tjekom tih dana bio i privremeni atelje Vladimira Dodiga Trokuta. Trokut je inače najpoznatiji po projektu "Antimuzej" u koji su sakupljene umjetnine spašene tjekom posljednjeg rata na objim stranama, a koji još uvjek nema vlastiti prostor nego mu je sadržaj razasut po 35 skladišta po cijelom Zagrebu.
Zatim smo se uputili do ateljea Dafne Perković i Srećka Planinića. Zapravo teško je reći jeli to atelje u pravom smislu riječi, jer se nalazi unutar stana u kojem ovaj simpatičan bračni par umjetnika živi, te je cijeli stan zapravo atelje buduči da su svi zidovi u stanu prekriveni slikama. Mogu reći da je posjet ovom ateljeu bio puno pogodak, proveli su nas po cijelom stanu, ispričali zanimljive priče o nastanku pjedinih slika a većinu vremena smo proveli u ugodnom razgovoru o umjetnosti.
Na Trgu smo posjetili atelje Sanje Fališevac, kiparice koja izrađuje skulpture uglavnom u terakoti. Umjetnica je inače gluhoslijepa te komunicira s okolinom putem asistentice, no bila je spremna odgovoriti na sva naša pitanja. Zadivila nas je vještina kojom oblikuje objekte koje ne može vidjeti.
Za kraj smo se odlučili uputiti malo izvan centra u Kustošiju, gdje smo posjetili atelje mlade umjetnice Marine Fernežir. Njena djela su uglavnom reprodukcije djela klasičnih majstora u koja ubacuje neke moderne detalje.
Koga zanima više o ovoj zanimljivoj umjetnici, može kliknuti na: www.marinafernezir.com
Tolko za sada, pozdrav!
Miroslav
Post je objavljen 25.04.2013. u 14:52 sati.