Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/iskonskipag

Marketing

SVETI JURAJ – PATRON GRADA PAGA





Nestor hrvatske arheologije, akademik Mate Suić zavoljevši grad Pag u kojem je djelovao kao učitelj, zapisao je sljedeće:
"Pag – čudan je to grad, sagrađen po planu u jednom dahu, u vrijeme kad je u svijetu, a posebno u Italiji počeo proces obnove arhitekture i urbanizma, a posebno u Toskani (Siena), s kojom je Juraj nesumnjivo imao posebnih veza."



Akademik Suić ovdje se spominje Jurja Dalmatinca po čijem se planu i idejnom nacrtu izgradio grad Pag. Niti u jednom trenutku akademik Suić ne dovodi u pitanje da to nije njegovo djelo, pa dalje navodi:
"Postavlja se pitanje da li je i u kojoj mjeri Juraj Dalmatinac sudjelovao u projektiranju i izgradnji grada Paga. Mnogi to uzimaju kao nepobitan povijesni čin. S dužnim oprezom, pridružujem se teoriji o Jurjevu sudjelovanju. Ima nekoliko argumenata onih koji bi tu mogućnost isključio. Gradski raster rimskog Jadera dnevno se Jurju nametnuo tijekom djetinjstva i odgoja u rodnom Zadru. Prve dojmove planiranog grada stekao je on ovdje."



Akademik Suić nam daje do znanja da inspiriran svojim rodnim gradom, Juraj Dalmatinac stvara grad Pag. Dali je Dalmatinac mogao zaobići da Pag dobije i crkvu gradskog patrona i svojeg imenjaka? Jasno da je to bilo nemoguće. Tako na vrh najveće paške ulice imamo crkvu posvećenu sv. Jurju, koji akademik Suić opisuje na sljedeći način:
"Na zvršetku Vele ulice, kod b. Kopnenih vrata, nalazi se crkva sv.Jurja, najstarijeg patrona grada i otoka.



Po tradiciji bila je sagrađena sredinom XV st. kad je utemeljen novi Pag; svakako mnogo kasnije nije bila građena kako se može zaključiti po njezinoj fasadi. U osnovi je četvornog oblika, dugačka 18,10 m, široka 5,36 m, orijentirana I-Z. Svojom sjevernom fasadom ona se vezala uz gradske zidine, kao i zvonik koji je ostao sačuvan.



S te strane bile su izvršene neke manje izmjene i pregradnje, kako se vidi na ogoljeloj fasadi. Čitava crkva je zidana omanjim pritesanim kamenom, dok joj je pročelje gradjeno od bijelog klesanog kamenja; ono je i nešto kasnije od prvotne crkve.



Pročelje je u renesansnom stilu, jednostavne obraede, s rozetom od koje je ostao samo okvir u gornjem dijelu fasade. Crkvu je uzdržavala bratovština sv.Jurja i Marka, koja se brojila medju najbogatije u Dalmaciji. U crkvi je epitaf M.L.Ruića, prenesen ovamo iz zborne crkve, a njegov uljeni portret čuva se u Općinskom domu."
Crkva sv.Jurja, danas se najčešće koristi kao galerija u kojoj se priređuju izložbe. Liturgije se održavaju samo povremeno, obično na blagdan sv.Jurja. Crkva je temeljito obnovljena idejnim rješenjem arhitekta Nenada Fabijanića podrijeklom pažanina, koji je za taj rad dobio Veliku nagradu 32. Zagrebaćkog salona. Tom prigodom gospodin Fabijanić je kazao: "Ako je grad najveći civilizacijski domet, onda su arhitekti prvi graditelji civilizacije."
Jedan veliki arhitekt Juraj Dalmatinac, pokrenuo je izgradnju grada Paga i njegove civilizacije, udarivši mu trajni pečat. Pošteno bi bilo, da mu se odužimo čuvanjem civilizacije koju nam je davnih dana dao, a koja sve više nedostaje u mom gradu.





Post je objavljen 22.04.2013. u 23:15 sati.