Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/davorovenovosti

Marketing

Preko ugljena do nove krize

"Moguća izgradnja Plomina C neće nas učiniti energetski neovisnima jer Hrvatska nema vlastite izvore ugljena", upozorio je jučer predsjednik "Zelene akcije" Bernard Ivčić nakon što je "Greenpeacov" brod Arctic Sunrise uplovio u Plominski zaljev. S transparentom "Zaustavimo Plomin C" "Greenpeace" je podržao borbu hrvatskih udruga protiv ovog ekološki i ekonomski neprihvatljivog projekta.
Lijepi Plominski zaljev nagrđuju dimnjaci već dvije termoelektrane na ugljen, a vlast građanima koji žive na svega nekoliko desetaka metara od njih sprema novu. Potreba za gradnjom novih zagađivača opravdava se potrebom za smanjenjem energetske ovisnosti Hrvatske o uvozu električne energije. Međutim, sav ugljen koji se sada koristi u Plominu 2 i koji bi se koristio ako se izgradi Plomin C dolazio bi iz uvoza.

"Evo tu dolaze brdovi koji dovoze ugljen iz Južne Amerike", pokazuje 210 metara dugačko metalno pristanište za iskrcaj ugljena lokalni ribar koji nas vozi u svom brodiću.

"Moguća izgradnja Plomina C neće nas učiniti energetski neovisnima jer Hrvatska nema vlastite izvore ugljena. Izgradnjom te termoelektrane drastično bi se povećao uvoz ugljena, a Hrvatska i dalje bila ovisna o uvoznom energentu", pojasnio je predsjednik Zelene akcije Bernard Ivčić.

U Plominskom smo zaljevu s predstavnicima okolišnih udruga i mnogobrojnim novinarima jučer dočekali Greenpeacov brod Arctic Sunrise koji je na putu iz Rijeke prema Sloveniji uplovio i u zaljev s dvanaestmetarskim transparentom "Zaustavimo Plomin C". Ova je poznata međunarodna organizacija tako direktno podržala napore hrvatskih organizacija koje se bore protiv projekta kojeg smatraju ekološki štetnim i ekonomski neisplativim. Arctic Sunrise je prije toga boravio nekoliko dana u Rijeci u sklopu kampanje za održivo ribarenje. Brod je u ta tri dana posjetilo 2500 građana i građanki koji su pokazali veliki interes za aktivnosti ove ogranizacije.

Greenpeace inače na međunarodnoj razini već godinama upozorava i vodi kampanje protiv termoelektrana na ugljen zbog njihovog negativnog utjecaja na klimu. Nova termoelektrana na ugljen onemogućila bi ispunjenje i hrvatskih obaveza kada je riječ o smanjenju štetnih emisija.

"Prema ciljevima EU do 2050. godine moramo smanjiti emisije za 80 do čak 95 posto. Iz Plomina C bi se svake godine emitiralo preko dva i pol milijuna tona ugljičnog dioksida. To znači da Hrvatska neće nikako moći zadovoljiti ciljeve i da ćemo moramo plaćati penale koji će iznositi više milijuna eura godišnje. To će se opet odraziti na računima koje plaćaju porezni obveznici", upozorio je Ivčić.

Dušica Radojčić iz Zelene Istre podsjetila je i na vrlo negativan utjecaj na zdravlje i lokalne zajednice koje imaju termoelektrane na ugljen. "To je još jedan razlog zašto se Greenpeace pridružio našoj borbi da zustavimo još jednu termoelektranu. Pokrenuli smo tužbu pred upravnim sudom protiv rješenja Ministarstva zaštite okoliša o prihvatljivosti tog zahvata na okoliš. Termoelektrana na ugljen nije u skladu s prostornim planom Istarske županije, a također u Studiji utjecaja na okoliš uopće nije procijenjen utjecaj na zdravlje. Zato se nadamo da ćemo na ovaj način mobilizirati i širu javnost da nam se pridruži u prosvjedu jer bi nova termoelektrana štetila zdravlju ne samo naše županije već i cijele Hrvatske", izjavila je.

U svom je međutim, jučerašnjem obraćanju premijer Zoran Milanović spomenuo i Plomn C. Uz ostale nabrojene projekte na kojima se navodno naporno radi, kao što su Ombla i Srđ, jasno je još jednom pokazao kako Kukuriku koalicija nije bila u stanju osmisliti ni jedan vlastiti razvojni projekt već se šlepa na idejama prošle vlade koje su uglavnom prije dolaska na vlast žestoko kritizirali. Sve su te ideje zapravo začete još tamo negdje u 70-im godinama prošloga stoljeća i predstavljaju ono što dr. sc. Saša Poljanec Borić slikovito naziva "razvojem unazad". Ugljen kao energent u 21. stoljeću u svakom slučaju nije rezultat napredne misli.

Post je objavljen 22.04.2013. u 09:08 sati.