PISKAVICA — trigonella foenum graecum
Prilog u boji XIX, sl. 1
Drugi nazivi: grohotuša, grčko sjerne, kozji rog, prosenica, rožnjača.
Opis biljke: piskavica je jednogodišnja biljka sa stupastim korijenom što uraste duboko u zemlju. Stabljika je okrugla i malo razgranjena. Listovi su trodjelni i imaju peteljke koje su dlakave i odozgo odebljale. Žuti ili žućkasto-bijeli cvjetovi pojedinačni su i bez peteljki, a nalaze se u pazušcima listova. Cijela biljka ima jak i prepoznatljiv miris.
Vrijeme cvatnje: od lipnja do srpnja. Sjeme sazrijeva u srpnju i kolovozu.
Stanište: piskavica potječe iz Indije. U zemljama Sredozemlja uzgaja se kao Ijekovita i krrnna biljka. U prirodi se nalazi u poludivljem stanju.
Ljekoviti dio biljke: za lijek skuplja se sjeme.
Ljekovito djelovanje: piskavica je od davnina poznata kao dobro Ijekovito sredstvo za rastvaranje sluzi. Sprečava upale, smekšava, upija i pospješuje zarašćivanje rana. Sjeme stucano u prah koristi se za pripremanje obloga, što ublažuju bolove gihta (uloga), neural-gije, išijasa i oteklina žlijezda. Ti oblozi liječe teške čireve na koži, stvaranje fistule, gnojenja kostiju, otvorene rane na nogama i čireve na stegnu. Pomiješana s drugim Ijekovitim biljem piskavica se koristi u liječenju mnogih drugih bolesti.
Post je objavljen 19.03.2013. u 08:28 sati.