KOLIKO TONA TONERA I TINTE
ZA DVA MILIJUNA KUNA?
Tablica Plana nabave Ministarstva poljoprivrede za 2013. godinu, koja se može vidjeti na web stranici ministarstva sadrži više izrazito visokih brojki koje opisuju predviđenu potrošnju. Tako je u rubrici UREDSKI MATERIJAL – toneri i tinte, procijenjena vrijednost 2.000.000,00 kuna ( dva milijuna kuna ). Koliko se tona tonera i tinte može kupiti za 2.000.000,00 kuna?
Procijenjena vrijednost za GORIVO benzinsko i dizelsko je 2.300.000,00 kuna ( dva milijuna tristo tisuća kuna) za službena vozila Ministarstva poljoprivrede. To je vrlo mnogo novca za stavku službenog prijevoza. Podijeli li se 2.300.000,00 kuna sa 365 dana u godini dolazi se do sume od 6 300 što je šest tisuća tristo kuna za svaki dan u godini koji su namijenjeni za kupnju dizelskog i benzinskog goriva službenih automobila. Potroši li se na vožnju službenim automobilima uistinu toliko motornog goriva u jednom danu? Pa vikendi su neradni dani, osim možda za ministra, ali i on radi možda 15% vikenda kroz godinu. U tom je slučaju dnevna stavka za GORIVO znatno veća! Kome je dozvoljeno da se izvan radnog vremena koristi službenim automobilima? Može li Ministarstvo poljoprivrede službenim vozilima uistinu potrošiti motornog goriva za 2.300.000 kuna?
Ta je brojka kao i prethodna za uredski materijal nerealno visoka, a nerealne brojke upućuju na prijevaru i koristoljublje.
U istoj tablici, može se vidjeti da se predviđa za bi opskrba električnom energijom, mogla koštati 7.568.438.40 kuna, s naznakom da je to ugovor do srpnja 2013. godine. Što je tek s drugim dijelom godine? Misli li itko o štednji električne energije u tom, prostorno, velikom ministarstvu?
Procijenjena vrijednost za poštanske usluge je 1.100.00,00 kuna što je također vrlo mnogo, u situaciji kada je meil poznato i priznato sredstvo komunikacije. Zatim, procijenjena vrijednost elektroničke komunikacijske usluge u nepokretnoj mreži i oprema, na početku 2013. godine - zabilježena je projekcija u visini od 2.483.884,76 kuna, što je također mnogo, ugovor je do 1.8. ove godine. Možda je toliki bio iznos za 2012. ili 2011. godinu ali zar u kunu ili lipu taj iznos mora biti isti? Ili ta kvota novca mora biti potrošena jer je tako netko odlučio? A nakon 1.8. teći će novi ugovor koji će se ponovo preklapati sa narednom godinom…
Na sličan način i s više pod upita mogu se analizirati i ostale navedene stavke. No nije navedena procijenjena vrijednost za potrošnju vode i za potrošnju grijanja plinom?!
Zašto na novinarski način skrećem pozornost na Plan nabave ministarstva poljoprivrede za 2013. godinu?
Zato što državna uprava troši novac iz državnog proračuna u koji se puni sredstvima poreznih obveznika. A porezni obveznici imaju pravo znati kako se troši njihov novac. Troškovi u svakoj državnoj upravi trebali bi biti stvarani sa sviješću službenika Uprave kako treba, a kako ne treba troši novac poreznih obveznika. Taj bi novac trebalo cijeniti i s njim upravljati najracionalnije moguće. Ali u vremenu i prostoru u kome živimo, kada se povede razgovor o načinu potrošnje dobara koja se plaćaju novcem poreznih obveznika, još uvijek se čuje izreka nastala u periodu socijalističkog uređenja koja glasi „ sve će to narod platiti“!
No ljudi takvih zaključaka još ne razumiju društvo i ekonomski sistem u kome žive.
Post je objavljen 17.03.2013. u 17:43 sati.