Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/psi-vodici

Marketing

Mobitel u rukama slijepog korisnika

S dolaskom moderne tehnologije, a posebice s dolaskom pametnih telefona znatno je slijepim osobama olakšana mobilna komunikacija.

Prije nego su na tržište stigli ovi mobiteli, slijepe su osobe koristile najobičnije mobitele na način da su ga koristili napamet.

Uvijek pri dolasku SMS poruke zamolili bi prijatelja, nekog iz obitelji ili slično da mu poruku pročitaju. Isto tako da mu u imeniku pronađu određenu osobu i tako je osoba stupila s njim u kontakt bilo SMS-om bilo pozivom.

Kako SMS-om? Napamet bi slijepa osoba tipkala poruku jer je naučila ranije gdje je koje slovo, na kojem broju i kojim redoslijedom.

Interes slijepih osoba za imati mobitel postao je sve veći kada je osmišljen govorni program za neke od modela Nokia i Siemens, ali problem je bila cijena pa tu mogućnost nisu imale sve slijepe osobe.

Govorna funkcija radi na način da izgovara sve što piše na ekranu, zasebno izgovara svako slovo, riječ, rečenicu ovisno o postavkama koje je slijepa osoba sama postavila.

Najzastupljeniji mobitel kod slijepih je Nokia, ali uvijek se pazilo koji model, jer nije na svaki mogao biti instaliran taj govorni program. Njega bi se naknadno instaliralo i tako se slijepa osoba samostalno počela služiti mobitelom.

Sve je teže pronaći najobičniji mobitel da ima tipke i da podržava govorni softver. Najčešće se rješenje ponalazilo u oglasnicima, a i tu se susretalo s rizikom da možda aparat nije ispravan.

Unazad nekoliko godina pojavio se novi problem – mobiteli s ekranom na dodir (tuch screen) i opet su usporili slijepu populaciju u praćenju najnovijih dostignuća mobilne i komunikacijske tehnologije.

Stoga, tvrtki Apple slijepe osobe moraju biti i više nego zahvalne.

Apple je i više nego pomogao slijepim korisnicima mobilnih uređaja kada su izbacili na tržište iPhone.

Da, to je također telefon na dodir, ali u sebi već originalno ima ugrađen govorni softver nazvan voice over.

U izborniku programa ima i više nego dovoljno jezika, a najprikladniji našem govornom području jesu češki, slovački i dakako engleski jezik.

Sada s ovim uređajem slijepa se osoba samostalno koristi svim mogućim dostupnim aplikacijama koje postoje.

Kako?

Prstom prelazi po ekranu, a govor izgovara sve što piše. Postoje više varijanti načina rada. Ako se nešto želi potvrditi osoba mora dvaput kliknuti prstom na željenu stavku (slično kao kad osoba koja vidi klikne mišem na računalu). Povlačenjem prsta prelazi se po stavkama. Poruku piše poznavajući raspored slova na običnoj računalnoj tipkovnici, a za sve ostalo postoje cake: kako prijeći na drugu stranu, kako čitati slovo po slovo, a kako riječ po riječ.

Ove sve fore može koristiti i osoba koja vidi, ali je rad znatno sporiji s govorom pa mnogi nemaju potrebu koristiti ga.

Apple tvrtka došla je na ideju još više olakšati pa se na tržištu mogu pronaći raznorazni oblici pomoći. Primjerice, postoji brajeva folija koja se nalijepi na prednju stranu mobitela, a sama na sebi ima ispupčene sitne točkice na mjestima svih slova i onim osnovnim funkcijama koje se nalaze na istim mjestima (ok, yes, no, pošalji, u redu i slično.).

Zaista, tako je jednostavno platiti račun, kupiti bon za svoj mobitel, posjetiti facebook profil, dopisivati se s prijateljima ili jednostavno provjeriti bilo gdje i bilo kada trenutnu temperaturu zraka.





Post je objavljen 12.03.2013. u 20:24 sati.