Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/vrgorac

Marketing

Započela policijska akcija brisanja lažno prijavljenih u gradu Vrgorcu



Prema saznanjima sa terena, u Vrgorskoj krajini je u tijeku velika policijska akcija brisanja svih lažno prijavljenih građana na adresama prijavljenog trajnog boravišta (prije se koristio naziv prebivalište). Akcija je započela jučer kada je na teren poslano nekoliko policijskih grupa koje provjeravaju stanje i brišu sve građane za koje utvrde da stvarno ne stanuju na prijavljenim adresama. Imam informaciju da je policija jučer vršila brisanje fiktivno prijavljenih u Vrgorcu, Dusini, Kljenku, Kokorićima, Draževitićima, Orahu i nekim drugim naseljima, a priča se kako će se u slijedećih desetak dana proći kroz sve mjesne odbore grada Vrgorca i da će biti izbrisani svi za koje se na licu mjesta utvrdi da stvarno ne žive na adresi prijave. Mehanizme za takvo policijsko postupanje omogućio je novi Zakon o boravištu, a očito se napokon pojavila i politička volja da se situacija uredi.

Sve su ovo neslužbene informacije od samih građana koji žive na terenu, budući da Policijska postaja Vrgorac, Policijska uprava Splitsko-dalmatinska i Ministarstvo unutarnjih poslova, koliko je meni poznato, nisu izašli u javnost sa nekim službenim informacijama o detaljima same akcije.

Ako je poznato da je na prošlim Parlamentarnim izborima na Popisu birača grada Vrgorca bilo oko 7100 birača, a u Vrgorskoj krajini ima oko pet tisuća punoljetnih građana, jasno je da će policija imati pune ruke posla u svih 28 mjesnih odbora grada Vrgorca.

Akcija koja ima za cilj brisanje iz evidencije trajnog boravišta svih koji stvarno ne žive na području grada Vrgorca je svakako za pozdraviti. Već godinama upozoravamo na potrebu sređivanja evidencije trajnog boravišta i Popisa birača i bio je krajnji čas da na tom pitanju proradi pravna država. Očekujemo da se ova akcija neće zaustaviti samo na Vrgorcu, već da će se proširiti i na druge gradove i općine sa istim problemom. Naš odavno poznati stav je da je potrebno srediti evidencije građana sa stalnim boravištem i birača u svim gradovima koji imaju problem sa lažnim prijavama Hrvata iz Bosne i Hercegovine, kao i one lokalne samouprave koje imaju problem sa lažnim prijavama građana srpske nacionalnosti koji su prijavljeni na adresama u Hrvatskoj, a stvarno žive u Srbiji ili nekoj trećoj zemlji.

Neki lažno prijavljeni građani koji su zaposleni ili se školuju u Vrgorcu u strahu su što će biti nakon što im se izbriše trajno boravište u Vrgorcu. Rješenje za takve je privremeno boravište. Kako sloboda rada i školovanja nadilaze državne granice, privremeno boravište će im omogućiti da i dalje idu na posao i u školu, međutim više neće moći glasovati, niti imati pravo na razne povlastice koje su dosad dobivali na temelju lažne prijave trajnog boravišta.

Post je objavljen 21.02.2013. u 14:10 sati.