TAKTIČKI NASTUPI VATROGASNE GRUPE
Kada nisu bili uspješni ili nisu poduzeti potrebni i zadovoljavajući prvi i prošireni postupci samopomoći ili početnog gašenja požara, potrebna je organizirana vatrogasna intervencija, odnosno vatrogasna navala za sprječavanje širenja (lokaliziranje) i gašenje požara. Vatrogasna intervencija se mora provoditi u skladu s načelima vatrogasne taktike i s odgovarajućom i propisanom osobnom i skupnom vatrogasnom opremom, te raspoloživom vatrogasnom tehnikom i opremom.
Načela taktičkog djelovanja vatrogasne grupe
Osnovna načela taktičkog djelovanja
· Svim vatrogasnim akcijama pristupa se uvijek najmanje u paru (grupa).
Djelovanje vatrogasaca moguće je samo u strogo hijerarhijski strukturiranoj organizaciji, koja se sastoji od:
- vatrogasne grupe (voditelj grupe i vatrogasac)
- vatrogasnog odjeljenja (voditelj odjeljenja i 3-4 vatrogasne grupe)
- vatrogasne postrojbe, koja se sastoji iz 2-3 vatrogasna odjeljenja
Ovakav način formacijske organizacije, slične vojnoj, uvjetovan je činjenicom da samovolja može direktno ugroziti ostale sudionike na intervenciji, jer o striktnom poštivanju i provedbi zapovijedi ovisi zdravlje i život vatrogasaca. Samostalno djelovanje također nije dozvoljeno, jer je često potrebna i neophodna međusobna ispomoć u različitim vrstama intervencija, kao i pomoć kod eventualnog ozljeđivanja.
· Sve vatrogasne akcije smiju se poduzimati isključivo po zapovijedi i uz znanje nadležnog voditelja odjeljenja ili zapovjednika postrojbe
Zapovjenik vatrogasne akcije (voditelj odjeljenja ili najviši zapovjednik) vrši izviđanje i procjenu situacije, donosi zapovijedi na temelju svih relevantnih informacija, te usklađuje aktivnosti tijekom intervencije. Samostalno djelovanje bez dozvole nadležnog voditelja i zapovjednika je štetno i strogo zabranjeno.
· Kod svih djelovanja potrebno je voditi računa o osobnoj sigurnosti.
Osobna sigurnost je na prvom mjestu! Nepotrebnim izlaganjem opasnosti nećemo ugroziti samo sebe, nego i one kojima pomažemo.
Zadaci vatrogasne grupe kod gašenja požara
Vatrogasna grupa koja djeluje u okviru vatrogasnog odjeljenja temeljna je vatrogasna formacijska jedinica. Vatrogasna grupa u akciji gašenja požara može provoditi:
· Spašavanje, otklanjanjem životnih opasnosti od ljudi i životinja davanjem prve medicinske pomoći (uspostava disanja, zaustavljanje krvarenja, poticanje rada srca itd.) ili oslobađanjem ili izbavljanjem pomoću odgovarajuće tehnike i opreme.
· Gašenje, koje se uz akciju gašenja požara može sastojati i od štićenja okolnih prostora i objekata, te obaranja plinova i para koji su topivi u vodi.
Podjele zadataka na vatrogasnoj intervenciji (priključenje na izvor vode, dobava vode do razdjelnice, postavljanje cijevi od razdjelnice do mjesta gašenja) imaju za cilj da se radnje završe skoro istovremeno.
Vatrogasna grupa djeluje u okviru vatrogasnog odjeljenja, koje se u najvećem sastavu sastoji iz navalne grupe, vodne grupe, cijevne grupe, teklića, strojara i voditelja odjeljenja (zapovjednika).
Voditelj odjeljenja; Njegovi zadaci počinju već u vatrogasnom domu. On vodi brigu da je već kod dolaska na mjesto intervencije zauzet raspored sjedenja u vatrogasnom vozilu ovisno o dužnostima (ulogama) vatrogasaca u vatrogasnom odjeljenju (npr. nositelji izolacijskih aparata u navalnoj grupi, vezista kao teklić). Kod dolaska na mjesto intervencije određuje raspored vozila i rukovodi akcijom gašenja. Budući neprekidno vrši izviđanje, procjenu situacije i izdaje zapovijedi, nije vezan uz čvrsto određeno mjesto u okviru izvršavanja operativno-taktičkog zadatka.
Strojar je vozač vozila i odgovoran je u potpunosti za svoje ponašanje u prometu. Na intervenciji rukuje pumpom i po potrebi ostalim agregatima.
Teklić: stoji na raspolaganju voditelju odjeljenja, i uz prenošenje poruka može vršiti dodatne (pomoćne) zadatke.
Navalna grupa vrši spašavanje i gasi prvim mlazom.
Vodna grupa vrši spašavanje, uspostavlja opskrbu vodom do razdjelnice i gasi drugim mlazom.
Cijevna grupa vrši spašavanje, regulira i uspostavlja opskrbu vodom, te po zapovijedi voditelja odjeljenja gasi trećim mlazom.
Ako se zbog nekih razloga ne dostigne puna popunjenost vatrogasnog odjeljenja, pojedini članovi skraćenog odjeljenja preuzimaju poslove cijevne grupe kako je opisano u Vatrogasnom vježbovniku Hrvatske vatrogasne zajednice.
Ponašanje vatrogasne grupe na vatrogasnoj intervenciji
Vatrogasna intervencija obavlja se često u situacijama, kada su ugroženi zdravlje i životi ljudi. Poznavanje opasnosti direktno utječe na vatrogasnu taktiku i ponašanje na požaru. Stoga u nastavku opisana pravila postupanja na vatrogasnim intervencijama imaju za cilj spriječiti moguće ozljede i nesreće:
· Vatrogasna grupa (navalna, vodna, cijevna) nastupa nakon primljene zapovijedi uvijek zajedno. Grupa je na intervenciji uvijek jedna cjelina i zajedno se eventualno povlači.
· U prostorije se ulazi tek onda, kada ste pripravni za gašenje, t.j. kada je voda na mlaznici. Vrata u prostorije se otvaraju samo iz zaklona i u sagnutom položaju zbog opasnosti od udarnog plamena.
· Spašavanje ima prednost pred gašenjem. Naravno, često je tek nakon ciljane akcije gašenja moguće spašavanje, npr. ako je goruće stubište jedini put za izbavu ljudi.
· Interventna (navalna) grupa mora uvijek biti međusobno u kontaktu i biti na oprezu od opasnosti (urušavanje, eksplozija). Uočene opasnosti i zapažanja odmah se dojavljuju voditelju odjeljenja (zapovjedniku).
· Kod napredovanja u zapaljenu građevinu mora se obraćati pozornost da se putem kojim se došlo eventualno treba i povlačiti. Orijentacija za odstupanje pritom može biti vatrogasna cijev. Ako se radi o ozviđanju, kao vodilja za eventualni odstup se koristi uže.
· Najsigurniji put za navalu i odstup je stubište. Samo u izuzetnim slučajevima ili ako to drugačije nije moguće treba koristiti ljestve.
· Gašenje u građevini (unutarnja navala) donosi najveće uspjehe, t.j. najdjelotvornije se može spriječiti širenje požara u građevini. Od unutarnje navale treba odustati kada postoji opasnost urušavanja građevine.
· Raspršenim mlazom vode postiže se najveći učinak gašenja, jer se višestruko povećava korisna površina vodenih kapljica. Korištenje velikih količina vode preko punog mlaza uvjetuje stvaranje popratnih šteta od vode. Pozor: Kod požara gdje već ima znatnih količina žara, uporaba raspršenog mlaza može stvoriti značajne količine vodene pare (1l vode stvara 1700 l pare!), koja može opeći vatrogasce.
· Puni mlaz se koristi samo onda, ako je potrebno ostvariti veliki domet ili ako treba raspršiti žarište požara.
· Požar se gasi odozdo prema gore, jer gašenje požara je najdjelotvornije ako se spriječi gorenje žara, koji je u donjem dijelu požara. Posebno je nesvrhovito napamet trošiti vodu u zadimljenim prostorima bez utvrđenog žarišta požara.
· Kod požara na otvorenom opasnost širenja požara kao posljedica toplinskog strujanja je najveća u smjeru vjetra. Toj opasnosti širenja požara može se suprotstaviti samo navalom protiv vjetra. Ako to zbog izrazito brzog širenja požara i izuzetno velike oslobođene topline nije moguće, navala se poduzima u oštrom kutu prema vjetru.
Post je objavljen 22.01.2013. u 14:20 sati.