Hrvatska se može pohvaliti brojnim izumima, suvenirima i proizvodima po kojima je prepoznatljiva u svijetu i zbog kojih mnogi turisti koji rezerviraju smještaj u Zagrebu ili u ostalim mjestima u Lijepoj našoj, kući ne odlaze praznih ruku. Neki od najpoznatijih su kravata, šestinski kišobran, licitarsko srce, lepoglavska i paška čipka, tkanice, ličke coklje, maslinovo ulje, Vučedolska golubica, Bašćanska ploča, ansambl Lado te naravno, nalivpero Penkala.
Riječ je o izumu hrvatskog inženjera Slavoljuba Penkale, koji je 1906. godine patentirao prvu mehaničku olovku, a godinu danas kasnije nalivpero. Jedna od najvećih izumitelja XX. stoljeća rođen je u Slovačkoj, punog imena Eduard Slavoljub Penkala 20. travnja 1871. godine, a u Zagreb je stigao po službenoj dužnosti, kao kraljevski tehnički kontrolor Ministarstva financija.
Penkali se nova domovina toliko svidjela da je službenu prisegu odlučio potpisati pod hrvatskim imenom Slavoljub i tako postao naturalizirani Hrvat. Ostao je živjeti u hrvatskoj prijestolnici u kojoj je i proizveo sve izume i patente, njih osamdesetak s područja mehanike, kemije, fizike i aeronautike.
Proslavio se mehaničkom olovkom
Najpoznatija je penkala koja je ostala ne samo njegov najveći izum, nego je zahvaljujući uspješnosti njezine proizvodnje, s tim prihodima financirao troškove izuma preostalih patenata. Sve je počelo s prvim godinama boravka u Zagrebu u kojem je prvo 24. siječnja 1906. godine osmislio prvu mehaničku olovku na svijetu. Samo nekoliko mjeseci kasnije otvorio je u današnjoj Praškoj ulici prvu radionicu penkala. Svojim revolucionarnim izumom s grafitnim minama, metalnim držačem i spiralnim umetkom koji se vrti i istiskuje tintu, nadmašio je drvenu olovku. Usavršavajući patent s kojim je stekao svjetsku slavu, kreirao je olovke visoke elegancije za žene i za muškarce, te u roku od godine dana izumio i nalivpero s čvrstom tintom.
O popularnosti dovoljno govori da su se njegove olovke i nalivpera tada izvozile u više od 70 zemalja. Osnovao je zagrebačku tvornicu olovaka u kojoj je već 1911. godine zapošljavao 1100 radnika i to je bila jedna od najvećih tvornica pisaćeg pribora na svijetu. No, svestrani hrvatski izumitelj tu se nije zaustavio.
Proizveo prvi hrvatski zrakoplov
Usporedno je uspješno radio na području aeronautike, proizvodnjom zračnog jastuka, prvog zrakoplova, otvaranjem prve zračne luke, ali i kemijske industrije, poput preparata protiv reumatičnih bolova, deterdženata za pranje rublja, sredstva za impregnaciju drva, pečatne voskove i slično. Niz revolucionarnih izuma prekinut je njegovom nenadanom smrću 5. veljače 1922. godine od upale pluća. Zagrepčani su velikanu hrvatske znanosti i stvaralaštva priredili dotad neviđeni ispraćaj što dovoljno govori o značaju i ugledu svjetski poznatog izumitelja.
Zbog toga je prepoznatljivo ime hrvatske metropole u kojoj je živio i stvarao vrlo zanimljivo turistima koji dođu, osiguraju smještaj u Zagrebu i žele se pobliže upoznati s radom ovog revolucionarnog inženjera. Odnedavno, kući kao suvenir ili poklon mogu ponijeti originalne primjerke njegove mehaničke olovke koji dolaze iz penkaline tvornice, današnje Tvornice olovaka Zagreb.
Gdje ih točno mogu nabaviti, turiste će uputiti hoteli u Zagrebu u kojima rezerviraju svoj smještaj, a radi se o Petrinjskoj ulici broj 9, nedaleko od središta grada. Tamo će moći pronaći široku paletu penkala i nalivpera, čak i s pozlatom, kao i školski i uredski pribor, kozmetičke olovke te proizvode i poklone koji mogu biti prigodni ne samo za turiste, nego i za poslovne partnere.
Post je objavljen 04.01.2013. u 09:22 sati.