Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/agropolitika

Marketing

RIBNJAK LIPOVLJANI U KONCESIJI NA 50 GODINA!



PRIPREME ZA NOVNI POČETAK PROIZVODNJE RIBE!

Ugovor o dugogodišnjem zakupu ribnjaka Lipovljani koji je vlasništvo države sklopljen je između Ministarstva poljoprivrede i PP Orahovica d.d. 24. kolovoza 2012. na 50 godina. Godišnja naklada za zakup Ribnjaka iznosi 71.705,34 kune, a što bi proračunato za 50 godina iznosilo 3.585.267 kuna. Sredstva od zakupa dijeliti će se na dva dijela tako da će 50% ići u proračun jedinice lokalne samouprave, odnosno Općine Lipovljani, dok će drugih 50% biti prihod državnog proračuna za posebne namjene, što se podrazumijeva financiranje troškova okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta.
Na površini od 649,3 hektara prostire se šest ribnjaka koji čine ribnjak Lipovljane. Ribnjaci su izgrađeni 1969. godine. Proizvodnja slatkovodne ribe počela je 1970. Do 1976. ribnjak posluje u sastavu Šumarije Lipovljani, a nakon toga do 1990. posluje kao OUR. Sredinom 80-ih godina prošloga stoljeća ribnjak je imao izlov veći od 500.000 kg slatkovodnog šarana godišnje Tu je bilo zaposleno 20 djeletnika.
Koncesiju za Ribnjak Lipovljani 1998. dobile su Hrvatske šume d.o.o. na rok od 14 godina, odnosno do 10. prosinca 2012. Ribnjak je prestao raditi 31. prosinca 2006., a početkom 2007. ribnjak je ušao u sastav Šumarije Lipovljani jer je ukinuta samostalna radna jedinica Ribnjačarstvo Lipovljani.
*
Ribnjak Lipovljani bio je povod za sastanak županica sisačko- moslavačke županije Marina Lovrić Merzel s načelnikom općine Lipovljani Mariom Ribarom, predstavnicima PP Orahovice Darkom Dukarićem predsjednikom Uprave, Ksenijom Vukman voditeljicom PJ Ribničarstvo i Draganom Stojanović, direktorom Msan nekretnina, zatim Gorazdom Hefnerom pomoćnikom direktora VGO za srednju i donju Savu, Stjepanom Šulekićem i Željkom Uzelom u ime Hrvatskih voda te Stjepanom Leakovićem iz Petrokemije d.d. Kutina.
Teme sastanka su bile: uređenje dovodnog kanala za ribnjak Lipovljani, sporazum o upravljanju vodom iz akomulacije Pakra, spajanje rijeka Pakre i Ilove kanalom radi boljeg upravljanja vodom, dinamika ulaganja u ribnjak Lipovljani i početak proizvodnje, te plan razvitka turističkih kapaciteta u okviru projekta ribnjak Lipovljani.

RIBNJAK KLASIČNOG SUSTAVA
Ribnjak Lipovovljani opskrbljuje se vodom iz rijeke Pakre, a ribnjak koristi i alternativni izvor iz akumulacijskog jezera „Pakra“ koji je površine oko 350 ha, tako da ribnjak nije ugrožen nedostatkom vode.
Ribnjaku pripada oko pet kilometara kanalske mreže za opskrbu vodom i 9 kilometara za odvodnju. Prema dosad važećoj vodoprivrednoj suglasnosti, ribnjak u Lipovljanima imao je godišnje pravo na 15.5 milijuna m3 vode, što se s obzirom na prosječnu visinu vode od dva metra na 650 ha ribnjačarskih površina, procjeđivanje i evaporaciju, može smatrati dovoljnim za polu intenzivnu proizvodnju od oko 2000 kg ribe na hektar .
Ribnjak Lipovljani pripada prirodnom sustavu klasičnih ribnjaka, jer u svojoj strukturi ima potrebne kategorije objekata i to: - predgrijač na 0,73 ha, 20 mrijestilišta na1,6 ha ,6 rastilišta na 23 ha , 5 mladičnjaka na 83,6 ha ,6 tovilišta na 534,8 ha ,22 zimnjaka na 5,5 ha.
Ti su ribnjaci namijenjeni za proizvodnju mlađa slatkovodnih vrsta ribe. Osnovni proizvodi ovog ribnjaka su : šaran, amur, tolstolobik, som, smuđ, štuka, linjak, pastrvski grgeč te gospodarski manje vrijedne ali sportski atraktivne vrste poput babuške, deverike, crvenperke, bodorke, i klenal. Mriješćenje matica za dobivanje ličinki planirano je prirodnim putem za većinu riba.
Trenutno se proizvodnja ribe radi samo na površini R-3/1 od 95 ha i R-6 u kojoj su samo matice šarana. Ribnjak ima lošu genetiku i u ovakvom stanju nije rentabilan, treba ga dovesti do pozitivnog poslovanja. Budući da je trenutna struktura ribe u ribnjacima loša predloženo je da se postojeća količina ribe proda i nabavi nova sa boljim genetskim sposobnostima (zdravija, kvalitetnija) koja će dati bolji prirast. Potrebno je nabaviti ličinke za 7 ha .
Poslovnim planovima, nakon zakupa ribnjaka, detaljno će se obraditi mogućnost ukupne proizvodnje slatkovodne ribe na ribnjacima Lipovljani. Planira se godišnje ukupno proizvesti od 1.000–1.100 t slatkovodne ribe svih vrsta.

RIBNJACI PP ORAHOVICE NA 3 348 ha
Na ribnjacima tvrtke PP Orahovice d.d. proizvodnja slatkovodne ribe je modernizirana kroz mrežnu tehnologiju, automatizaciju i softverska rješenja.
Ribnjaci PP Orahovice opremljeni su najmodernijom tehnologijom za uzgoj slatkovodne ribe.
Sustav u svakom trenutku ima podatke o kisiku pH vrijednosti, temperaturi vode,čime se postižu optimalni uvjeti za uzgoj riba.PP Orahovica na ribnjacima Grudnjak, Donji Miholjac, Lipovljani i Baranjski ribnjaci ima 3 348 ha na kojima provodi ribnjačarsku proizvodnju. Slatkovodnu ribu plasira na tržište Češke, Poljske, Mađarske, Italije, BiH, i Srbije.
Ovaj je ribnjak vrlo važan za lokalnu i regionalnu zajednicu. Početak ponovne proizvodnje slatkovodne ribe, koji se očekuje sredinom 2013. godine omogućiti će priliv novčanih sredstava iz koncesije, novo zapošljavanje i stvaranje dodane vrijednosti. Ribnjak će tako postati faktor razvoja gospodarstva, poljoprivrede i turizma.



Post je objavljen 17.12.2012. u 16:15 sati.