Komisija Iustitia et pax Hrvatske biskupske konferencija pozdravila je oslobađajuću presudu Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.
"Želimo izraziti zadovoljstvo što se konačno na Haškom tribunalu izrekla pravedna presuda koja poštuje istinu o Domovinskom ratu da nije bilo planiranog zločina od strane hrvatske države i da Hrvatska nije počinila etničko čišćenje. Ovom presudom nisu oslobođeni samo generali, nego i državna politika i čitav narod koji je bio u pravednom, obrambenom ratu", istaknuo je predsjednik Komisije sisački biskup Vlado Košić.
Podsjetio je da se u Haagu vodi još jedan proces protiv šestorice Hrvata iz Bosne i Hercegovine u kojem se implicira i krivnja hrvatske države, te je ukazao kako je stoga važno da se u postupku pravilno interpretira i uzme u obzir i ova presuda koja oslobađa hrvatsku državu i hrvatske generale jer će to potvrditi istinu da su se Hrvati branili od agresije u svojoj zemlji, a pomogli su i Hrvatima u BiH, osobito u obrani Bihaća.
Na sve to detaljnije se osvrnuo tajnik Komisije Gordan Črpić. Ukazao je kako je ljudska pravda na trajnom iskušenju, ali se ipak ne odustaje od ideala pravednosti. "Stoga su Hrvati imali pouzdanje u Haški sud, te ga čak i inicirali, no vrijeme je pokazalo malo nade u njegovu pravednost", rekao je Črpić. Pozdravljajući presudu, istaknuo je da je ona važna jer razlučuje agresora od žrtve, a važna je i za održavanje standarda međunarodnog prava.
"Svaki rat krajnje je zlo i treba ga izbjegavati pod svaku cijenu, a najveće su žrtve tzv. mali ljudi, stoga je važno da se otkriju sve žrtve, ali i da se osude oni koji su zločine počinili", rekao je Črpić. Ipak, napomenuo je da sama pravda nije dostatna za održavanje mira, već treba otvarati horizonte s Bogom i opraštati.
Komisija Iustitia et pax smatra da bi bilo dobro da se napravi jedna inventura svega što je država mogla i trebala učiniti u Haagu. "Teško se oteti dojmu i sami se pitamo jesu li ljudi koji se u Hrvatskoj bave politikom - političari u Hrvatskoj ili hrvatski političari, jer se stječe dojam da se servilno odnose prema centrima moći iz europskih središnjica, a površno komuniciraju s vlastitim narodom", primijetio je Črpić i postavio brojna pitanja koja su i dalje nedogovorena: zašto Hrvatska nikada nije postavila pitanje Vijeću sigurnosti UN-a zašto sud podiže optužnice protiv pokojnika; Hrvatska nikada nije potakla raspravu o kompatibilnosti kvalifikacije udruženog zločinačkog pothvata s međunarodnim pravom; treba otvoriti raspravu o tzv. topničkim dnevnicima i o brijunskim transkriptima…
Komisija podsjeća da Hrvatska ne smije više biti ovako indiferentna prema svojim državljanima, ni prema Hrvatima u BiH. Hrvatska ne smije odustati od tužbe za genocid i naknade za ratnu štetu od koje je onda dužna nadoknaditi štetu generalima i njihovim obiteljima.
"Što nam ostaje nakon ove presude, mogli bismo reći pouzdanje u Boga, pravednoga suca, ali i pouzdanje u Boga milosrdnog Oca koji želi da njegova djeca budu dobra međusobno, da nauče opraštati i da ovaj svijet ostave boljim i ljepšim budućim generacijama", poručio je na kraju Črpić.
Izvor: Laudato
Post je objavljen 23.11.2012. u 16:06 sati.