Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/sempercontra

Marketing

Pabirci

Prst mi još nije potpuno zdrav, a tko zna kad će tuzan, e da bi s njim mogao lupati po tastaturi. Kontinuiteta radi evo nekih 'pabiraka' koje sam skupio po svojim papirićima.

* * *

Što mislite, imaju li umirovljenici i zatvorenici u Hrvatskoj neku poveznicu. Imaju, i to u jednom decimalnom broju.

Čitam neki dan kako u Lijepoj našoj na jednog umirovljenika dolazi 1,22 zaposlenik. Kako je u nas u 'opticaju' tzv. solidarni mirovinski sustav, tj. sredstva za mirovine uplaćuju oni što trenutačno rade, mirovine se isplaćuju od njihovih plaća. Točnije od doprinosa (poreza) na njihove plaće ako ih poslodavci uplaćuju u državni proračun.

Istovremeno čitam kako na jedno mjesto u našim apsanama oliti zatvorima dolazi 1,29 zatvorenik što je vrlo blizu onom decimalnom broju za umirovljenike.

Iako spomenute brojke govore o vrlo lošoj situaciji glede jednih i drugih nadam da će se vremenom broj zaposlenika koji uzdržavaju umirovljenike (i ja spadam u ove potonje da ne bi bilo zabune bang) ipak povećati (ako neće, e onda smo 'obrali bostan'). Kako pak stoje stvari glede otkrivanja sve novijih slučajeva 'sukoba interesa', 'zloupotrebe položaja', 'mita', 'korupcije' etc i tsl, bojim se, međutim, da se ovaj drugi broj neće smanjivati, pače povećavat će se. Iako bi bilo poželjno da se smanjuje.
Samo ne na taj način da se grade novi 'kapaciteti' za prihvat 'kažnjeničkih turista'.

* * *

Prije nekog vremena don Ivan Grubišić je izjavio:
„Nekad si bio poslušan partiji, a danas stranci. Dobrobit čovjeka u Saboru zanemarena je takvim odlučivanjem!“
Zar iz ovog nije bjelodano da bi za, poštovanja vrijednog, don Ivana ipak bilo bolje, nota bene, da se mane politike. Nema demo(n)kracije bez stranaka, a stranka traži poslušnost – tzv 'stranačku stegu'. Tako barem tvrde političari od zanata!

* * *

Čitam nedavno neke statističke podatke o životnoj dobi ljudi u pojedinim zemljama EU. Između inog u statistici je navedeno kako je na Islandu najmanja razlika u životnoj dobi između muškaraca i žena (naravno u korist žena) i iznosi 2,9 godina. Najveća pak je razlika (naravno opet u korist slabijeg spola) u sjeverozapadnoj i panonskoj Hrvatskoj i iznosi 7,1 godinu.

Istovremeno najdulje žive žene u Švicarskoj i Španjolskoj, a muškarci u Finskoj.

Ima li to kakve direktne ili indirektne veze s pojavama kao što su: žensko pravo glasa, patrijarhalna obitelj, način ishrane, učestalost ratova na pojedinom području? Procijenite sami.

* * *

Gledam kroz prozor kako uigrana ekipa 'Crtorada' na prometnicama podno mog solitera iscrtava linije, strelice i 'zebre' na pješačkim prijelazima. Gledam ih i prisjećam se 'pohiti polako' načina rada što ga je ljetos u Biogradu n/m prakticirala dvostruko brojnija ekipa.
Slijedećeg dana nađoh se u njihovoj blizini pa im odajem priznanje na efikasnosti spomenuvši kako to rade biogradske im kolege.
- A čija je firma u kojoj rade? – pita jedan.
- Gradska! – odgovaram
Smijeh na licima radnika, pa će jedan:
-Pa sve je onda jasno!

Može li ovaj razgovor poslužiti kao argument u dilemi: privatna ili državna/gradska tvrtka?


Post je objavljen 09.11.2012. u 18:26 sati.