Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/hotel-u-zagrebu

Marketing

Hoteli u Zagrebu spremni za proslavu Martinja

vino Kasna jesen i početak studenog u znaku su vina i maslina. Hrvatski maslinari diljem Dalmacije i Jadrana kreću s berbom ove ukusne i višenamjenske namirnice, a vinari duž cijele Hrvatske proslavljaju pretvaranje mošta u novo vino. To se posebno obilježava 11. studenog, na dan Svetog Martina, u narodu poznatijeg kao zaštitnika vinara. Na taj se dan, mlado vino, odnosno mošt, krsti i u brojnim vinogradima i vinskim podrumima pripremaju se velike proslave i zabave.

No, nije veselo samo u zagorskim i slavonskim krajevima sjeverozapadne Lijepe naše. Naime, s popularizacijom ovog „vinskog praznika“, Martinje se slavi i na mjestima u kojima se ne proizvodi ovaj napitak od grožđa. Jednostavno, riječ je o dugoj tradiciji i pučkom narodnom običaju kojeg koriste i ugostitelji i to za organizaciju prigodnih proslava i večera, a poseban program imaju i neki hoteli u Zagrebu.

Hoteli u Zagrebu
pripremili su posebne aranžmane


U ponudi su ne samo večernji obrok uz živu glazbu, nego i vikend aranžmani s jednim ili dva noćenja, kako nakon pokoje čašice vina ipak ne bi sjeli za volan automobila. Kvaliteta i raznolikost ponude ovisi od hotela do hotela, pa je najbolje informirati se putem internetskih stranica koje imaju svi hoteli u Zagrebu ili jednostavno, putem telefona.

Jedno je sigurno, hoteli u Zagrebu spremni su mnogima ovaj vrlo omiljen praznik učiniti veselijim i ugodnijim, a upravo zbog velike vjerojatnosti da će posjetitelji kušati razna vrsta vina, pa i novo mlado koje se krsti, glavni savjet vozačima je da obavezno organiziraju prijevoz ili smještaj. Neki hoteli u Zagrebu za to će ponuditi i povoljnije cijene noćenja, a ako se uzme u obzir sigurnost na prometnicama i pojačane policijske kontrole koje su uobičajene za drugi vikend mjeseca studenog, onda je jasno da je najbolje rješenje prespavati na lokaciji proslave ili osigurati prijevoz do mjesta na kojem se može noćiti.

Slavi se Martinje?

No, zbog čega je ljubiteljima vina toliko važan ovaj takozvani praznik? Popularno zvan Martinje, dan je kada se mošt, odnosno sok koji se dobiva cijeđenjem gnječenog grožđa, vrenjem, odnosno alkoholnom fermentacijom, pretvara u vino. Na konačan proizvod utječu prirodni uvjeti poput temperature, dnevne i druge svjetlosti, sastav mikroflore mošta, sadržaj ugljičnog dioksida, pritisak u bačvi i slično.

Zbog ovisnosti o doista puno faktora, među kojima su između ostalog i rodnost te kvaliteta samog grožda na što su velik utjecaj ostavili i vremenski uvjeti, jaka kiša i temperature, svi s nestrpljenjem iščekuju kakvog će okusa biti jedno od najstarijih i najpopularnijih alkoholnih pića kojim se bavi čak i jedna znanstvena disciplina – enologija.

Osim prigodnog kušanja mladog vina, koje u vinograde dolazi krstiti svećenik, priprema se i posebna zakuska, koja ovisi od kraja do kraja. Uglavnom se radi o posebnim domaćim specijalitetima, a jedno od takvih je pečena guska koja je prema legendi ulovljena i ispečena za kaznu jer je svojim gakanjem otkrila Svetog Martina koji se sakrio u grmlje jer zbog svoje skromnosti nije želio postati biskup.

Tko je bio Sveti Martin?

Inače, Sveti Martin je biskup i prvi svetac koji nije bio mučenik i koji je prema narodnoj predaji bio vrlo skroman i omiljen jer je brinuo o siromašnima i progonjenima, a i navodno je ukinuo zabranu proslave sazrijevanja vina. Preminuo je 8. studenog 397. godine, u periodu kada se pilo mlado vino. Mnogi su jako žalili za odlaskom jednog od najvećih francuskih biskupa, pa je tako, tri dana nakon njegove smrti, 11. studeni proglašen blagdanom Svetog Martina, a vinorodni krajevi odlučili su da se tada slavi, krsti i pije mlado vino.


Post je objavljen 06.11.2012. u 10:19 sati.