Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/zenidhazarevic

Marketing

Kako jeftino putovati (avio karte)?

Većina misli kako su putovanja iznimno skupa, ali sigurno poznajete barem jednu osobu koja je skoro stalno na putu. Pitate se kako?



Odgovor je vrlo jednostavan - organizacija. Iako će mnogi pomisliti kako za putovanja treba itekako puno novaca, to naprosto nije istina. Radi se samo o dobroj organizaciji vašeg slobodnog vremena.

Pojavom low-cost aviokompanija koje nude iznimno jeftine letove, gotovo svatko dobiva mogućnost otputovati na udaljenije destinacije diljem Europe jer sumnjam da će se itko pobuniti na cijenu leta od samo desetak eura?!



Dakako, postoji i razlog zbog kojeg su te karte tako jeftine. U cijenu vam je uključena samo ručna prtljaga, ali ako ste avanturističkog duha i spremni ste odreći se malo komfora, onda vam ovo neće predstavljati problem. Dozvoljena masa ručne prtljage (dimenzija 55 x 45 x 20 cm) varira od pet do deset kilograma, ovisno o avio prijevozniku, ali za putovanja vam ionako ne treba previše, nije baš da idete na reviju, zar ne? :) Ipak, ukoliko ne putujete bez svog kofera, uz 10-15 eura nadoplate možete ponijeti dodatnih 15 kilograma.



Još jedna mana tih low-cost letova jest što ćete najčešće sletjeti na sporedne aerodrome, odnosno, udaljenije nego inače. No, to nije prevelik razlog za brigu jer i od tamo je organiziran prijevoz prema gradu. Više o tome možete pronaći na stranici Wikitravel - wikipediji za putovanja, na kojoj samo upišete grad koji planirate posjetiti i uglavnom ćete pronaći sve potrebne informacije. Ako slučajno ne pronađete ono što tražite, tu je i uvijek Google. :)

Bitna stavka pri kupnji karata su i datumi, gdje do izražaja dolazi vaša sposobnost organizacije. Planirajte 3-4 mjeseca unaprijed jer tada potražnja za kartama nije velika te izbjegavajte putovanja vikendima, praznicima i blagdanima. Ne ograničavajte se na isti polazni i dolazni aerodrom. Na primjer, ako putujete prema Amsterdamu, nije nužno sletjeti točno u taj grad već možete sletjeti u Eindhoven, Bruxelles ili čak i Dortmund te busom/vlakom doći do svog odredišta. Također, nije nužno da vam let kreće iz Hrvatske. Postoji niz aerodroma nedaleko Hrvatske poput Venecije, Ljubljane, Beča, Budimpešte ili Beograda. Igrajte se s destinacijama i možete doći do značajnih ušteda.



Kako low-cost prijevoznici nemaju urede, kartu morate kupiti online što i nije tako strašno. Postupak je iznimno jednostavan, a vaša karta stiže vam na e-mail.

Jedan od najboljih savjeta jest da pratite akcije aviokompanija koje su zaista vrlo česte. Čak i Croatia Airlines vrlo često ima akcije, no cijene karata rijetko kad padaju ispod 100 eura za inozemna putovanja. Ipak, u obzir se mora uzeti činjenica da ćete putovati iz Hrvatske pa vam ostaje dan više u odredištu, kojeg biste inače izgubili na odlazak u Budimpeštu, Veneciju, Beograd, Ljubljanu, Beč...

Odlična stranica za pregled svih letova je Skyscanner, ali predlažem i pretplatu na newsletter low-cost prijevoznika jer ćete biti među prvima koji saznaju za akcije. Neki od low-cost avio prijevoznika koji lete iz hrvatskih gradova su Germanwings, Ryanair, easyJet, Norwegian, AirBerlin, Brussels Airlines, TUIfly, Aer Lingus, Vueling, Jet2, Avro, flyBe, BMIbaby, Smartwings, Transavia, no većina ih leti samo tijekom ljetne sezone.



Dodatna pogodnost za mlade i studente su ISIC i IYTC kartice kojima možete ostvariti mnogo popusta na prijevoze od aerodroma do grada ili putovanja busom te vlakom. S tim karticama ostvaruju se popusti u muzejima, galerijama, pa čak i kafićima te restoranima.

U sljedećem postu pročitajte kako uštedjeti na smještaju.


Post je objavljen 10.03.2011. u 20:16 sati.