Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/opstanak

Marketing

Bakreni plug

Konstrukcija i patent - Viktor Schauberger


Pokus oranja bakrenim i čeličnim plugom na istoj oranici dao je neočekivane rezultate. Površine koje su bile zasađene na mjestu oranja bakrenim plugom davale su od 8 do 10 puta veće prinose bez korištenja umjetnih gnojiva od klasičnog obrađivanja čeličnim plugom i uz tretiranje umjetnim gnojivima.

Rezultat je brojnih eksperimenata koji su pokazali da je oranje tla učinkovitije ukoliko se koriste bakrom prekriveni plugovi umjesto plugova napravljenih od željeza ili čelika. Razlika postaje očitija kada primjetiomo kako se brzina oranja povećava i da je trenje između tla i odgovarajućeg dijela pluga veće.

Ovaj efekt veće brzine uzrokuje sporo raspadanje bakrenog pokrova, a minijaturne bakrene čestice koje se odlažu time u tlo, proizvode katalitički efekt koji omogućuje bolje zadržavanje vode u tlu i dodatno povečava kvalitetu oranja.

Do ovih nalaza došlo se korištenjem plugova koji su u potpunosti prekriveni ili su u cijelosti napravljeni od bakra.

No kako gradnja cijelog pluga od bakra ima svoje nedostatke, bilo bi najpraktičnije prekriti dijelove pluga slojem bakra u teskim uvjetima rada, što se može postići s nekoliko različitih metoda. Depozit bakrenih čestica pod zemljom ne kvari magnetsku permeabilnost tla, kao što to čine metal ili čelik.
Dva prikaza su na ilustracijama. Slika 1 i 2 prikazuju bočni pogled, a slike 3 i 5 prikazuju poprečni rez, uzdužni rez, i jednu oračku protuziju.

Na slikama 1 i 2 je prikazan plug sa vrhom (1) napravljenim od čelika kako je uobičajeno, ali isto tako može biti prekriven odgovarajućim bakrenim pokrovom. Taj dio reže kroz zemlju, stvarajući trenje u procesu; drugi je manji dio (2), na kojem u gornjem dijelu obično ima mala hrpica koloida (?) zbog pritiska dok se plug kreče prema naprijed. Biti će mu dodan rep (3), također izrađen od bakra, koji bi stvarao „rotacijsku kretnju“ zemlje koja bi zatim tonula odnosno „rotirala“ (4) nalazi se na dijelu (2). Kako bi cijeli potonji dio bio dovoljno čvrst, pri izradi mora ga se „začekičat“.

Oračka proturzija (5), odgovara slici 3 i 5, je načinjena sa unatrag otvorenom stranicom (6) bakra; kako bi se pričvrstila na proturziju uobičajna strelica, koristimo bravu (7) protuzrije (5) postavljenu na visoku lokaciju kojoj je dodan odgovarajuči ključ; ovdje je taođer prikladno staviti bakareni pokrov čekičanjem po proturziji.

Zašto cijela tehnologija nije zaživjela prije 60 godina. Razlog je jednostavan, pobunili su se njemački i austrijski farmeri sa tvrdnjom da će biti previše hrane te će propasti.
Ne malu ulogu tu je imala cijela industrija umjetnih gnojiva sa njima povezanim dobavljačima sirovina koji bi nestali sa takvom proizvodnjom.

Danas industrija dušičnih umjetnih gnojiva uzima dušik iz atmosfere za stvaranje svojih proizvoda čime izravno utječe na kolaps atmosferske kemijske ravnoteže i dovodi našu planetu na put propasti.

Image and video hosting by TinyPic


Post je objavljen 17.10.2012. u 21:54 sati.