Iako je prije samo nekoliko dana pušten u prodaju, već su se pojavili veliki problemi sa iPhone-om 5.
Mnogo korisnika iPhone-a se požalilo na to da je kamera "defektna", tj. da im se na slikama ponekad pojavljuju nekakvi "čudni ljubičasti odbljesci", pogotovo ako kameru usmjere u neki jaki izvor svijetlosti, ili se ovaj nalazi tik izvan kadra.
Slike s iPhonea 5 imaju ljubičasti "halo efekt"
Flaw in iPhone 5 Camera Reveals a Purple Haze
iPhone 5 Users Report 'Purple Flare' Camera Defect
Prema onome što se po pitanju ovog problema može naći na internetu, mnogi su za ovu pojavu odmah okrivili safirno staklo od kojeg je na iPhone-u 5 izrađen "objektiv" kamere, teoretizirajući kako je ono glavni razlog za takve odbljeske.
Inače, safirno staklo je zbog svojega drugačijeg sastava tvrđe od "običnog" stakla, te stoga otpornije na ogrebotine. No, safirno staklo (koje se zapravo proizvodi sintetički, a ne od prirodnih safira!), je potpuno prozirno te ne postoji razlog u samom staklu koji bi trebao dati ljubičasto obojenje, u smislu filtriranja. (Inače, prirodni safir je plav, a ne ljubičast!)
Puno veća vjerojatnost je da su za ovu pojavu glavni krivci - optičke pogreške leća i refleksije unutar objektiva.
Što se tiče optičkih pogrešaka leća, čini se da se ovdje radi o vrlo izraženoj kromatskoj aberaciji (koja se u engleskom jeziku još naziva i "purple fringing".), a koja je najjače izražena na mjestima sa jakim kontrastom (prijelazi svijetlo-tamno).
Naime, do te pojave dolazi zbog nejednakog loma svijetlosti kroz neki optički sustav (leću, prizmu isl). Za one koji ne znaju, bijela svijetlost u sebi sadrži čitav spektar valnih duljina od crvenog do ljubičastog, međutim svaka od tih valnih duljina se lomi drugačije, što u konačnici može dati nekakvo (najčešće ljubičasto!) obojenje ili čak čitav spektar boja.
Također, djelomično se radi i o tzv. "lens flare"-u, refleksijama upadnog svijetla unutar samog objektiva (ako se to stakalce ispred senzora na iPhone-u uopće može nazvati objektivom u punom smislu te riječi op.a.) koje se na slici manifestira kao "fleke" ili "zrake" svijetla na mjestima gdje ga nebi trebalo biti.
Inače, po pitanju ovog problema, bilo je čak i usporedbi gdje su neki, demonstrirajući ovaj defekt, uspoređivali iPhone kamere sa dSLR aparatima, tj. kako iPhone daje ljubičaste odbljeske, a dSLR aparati ne. Ovo je glupost ravna uspoređivanju krušaka i jabuka.
Naime, objektivi za dSLR aparate u sebi sadrže velik broj leća kako bi se što više korigirale spomenute optičke pogreške (aberacije), te se koriste razni antirefleksivni premazi da se izbjegne "lens flare" (ali koji se i unatoč tome u nekim ekstremnim situacijama mogu pojaviti, ali ne toliko izraženo). Međutim, kod iPhone-a, ali i ostalih mobitela sa ugrađenom minijaturnom kamerom, objektivi se najčešće sastoje od možda jedne-dvije minijaturne leće (rijetko kad više) te se od njih ne može očekivati ona razina korekcije optičkih pogrešaka kakva se viđa kod objektiva za dSLR aparate!
Štoviše, i stariji modeli iPhone-a, kao i razni drugi mobiteli s kamerama su imali, i još uvijek imaju (u većoj ili manjoj mjeri) sličnih optičkih problema. No očito je da se kod iPhone-a, vjerojatno na račun razvikanosti i imidža, nerealno očekuje razina kvaliteta fotografija na razini pravih fotoaparata, s obzirom da takve uređaje mnogi kupuju upravo kako bi im zamjenio fotoaparat.
A inače, čini se da je riješenje ovog problema je zapravo jednostavno - ne usmjeravati iPhone u jake izvore svijetlosti.
Post je objavljen 03.10.2012. u 20:57 sati.