Papa Benedikt XVI. doputovao je u trodnevni posjet Libanonu gdje će uputiti poruku suživota kršćanima i muslimanima na području koje potresa sukob u Siriji i širenje islamizma.
Papa je s osmijehom na licu i vidljivo ganut izašao iz zrakoplova koji je sletio u međunarodnu zračnu luku u Bejrutu. Dočekali su ga libanonski čelnici, među kojima i predsjednik republike Michel Sleimane, jedini kršćanin među arapskim čelnicima, te brojni vjerski uglednici i diplomati. "Libanonska obitelj vas sa svim svojim sastavnicama dočekuje sa zahvalnošću", rekao je predsjednik te multikonfesionalne zemlje u pozdravnoj riječi u zračnoj luci.
Stotinjak mladih odjevenih u bijelo okupljenih na uzletištu uzvikivali su od radosti kada je zrakoplov sa Svetim Ocem sletio, mašući transparentom na kojemu je pisalo "Libanon je radostan, Papa je došao".
Crkvena zvona u čitavoj zemlji oglasila su se u čast 85-godišnjeg poglavara Katoličke crkve koji je dočekan i počasnom topničkom paljbom.
U zračnoj luci Papa je održao prvi od svojih sedam govora koje će održati u ovoj malenoj sredozemnoj zemlji. U njemu je pohvalio suživot različitih vjerskih zajednica u Libanonu, nazivajući ga "primjerom" za cijeli Bliski istok.
"Sretan suživot, tipično libanonski, treba pokazati čitavom Bliskom istoku i ostatku svijeta da unutar jedne države može postojati suradnja između Crkava (...) i ujedno suživot i vjerski dijalog između kršćana i njihove braće druge vjere", rekao je Sveti Otac u govoru odmah po dolasku u bejrutsku zračnu luku.
"Ta ravnoteža koja je posvuda prisutna kao primjer, iznimno je osjetljiva", dodao je. "Može i puknuti ako je napeta kao luk ili izložena pritiscima koji su prečesto pristrani pa i vođeni interesima, oprečni i protivni libanonskom skladu i blagosti".
"Ne zaboravljam tužne i bolne događaje koji su dugi niz godina mučili vašu lijepu zemlju", rekao je Papa, misleći na građanski rat koji je pustošio tom zemljom od 1975. do 1990.
"Salam atikom" (Mir vama), pozdravio je Libanonce na arapskom.
U toj multikonfesionalnoj zemlji 35 posto stanovnika su kršćani, a gotovo 65 posto njihovih sugrađana su muslimani.
Izvor: Hina i laudato.hr
Post je objavljen 14.09.2012. u 16:17 sati.