Roman „Vrijeme je opak igrač“ (u izvorniku koji nema nikakve veze s prijevodom naslova: „A Visit From The Goon Squad“*) autorice Jennifer Egan osvojio je Pulitzerovu nagradu za najbolji roman 2011. godine.
Na početku knjige zatječemo bogatog vlasnika diskografske kuće (nekadašnjeg basista garage-benda Flaming Dildos), Bennieja Salazara, koji se u krizi srednjih godina zatekao tjeskobno zarobljen propalim brakom, činjenicom skore propasti muzičke industrije (barem u onoj formi u kojoj i danas umire) i nedefiniranim odnosom sa sinom. Njegova asistentica Sasha, sama u New Yorku (sjetim se uvijek onog stiha iz „Always Wear Sunscreen“ – „Live in New York City once, but leave before iz makes you hard, live in Northern California once, but leave before it makes you soft...“), bori se s problemom kleptomanije i iznevjerenih očekivanja o tijeku vlastitog života.
I drugi su ljudi tu – momak s kojim je Sasha jednom izašla, Stephanie, Bernijeva žena koja je rado popustila luksuzu i country-klubovima, Bosco koji je nekad bio zvijezda, Steve koji nikad nije bio zvijezda...
I budućnost muzike je tu (autorica Jennifer Egan ima svoju viziju o tome kako će muzika budućnosti izgledati, odnosno zvučati, tko će biti glavni konzumenti i kako će birati svoje slušne podražaje) – i nisam sigurna da mi se sviđa.
Nastao je prijepor oko toga radi li se o romanu ili omnibusu kratkih priča (ja sam na stajalištu da se radi o romanu, i to zbog toga što se, iako ne eksplicitno, iz jednog ili drugog od trinaest poglavlja vidi transformacija svakog od glavnih likova, a knjiga daje i konačna rješenja, odnosno izvještava nas tko je gdje završio). To bi vas moglo zbunjivati, kao i prilično multimedijalno poglavlje pisano u obliku PowerPoint prezentacije (nikad nisam mislila da bi izrada PowerPoint prezentacija mogla predstavljati hobi, ali pretpostavljam da je moguće, ako nekog veseli).
Bez obzira na sve – preporučujem ako želite biti u toku s trenutnim događanjima u književnosti (dobro je znati što se fura ako pišete (novi) roman) i ako vam nedostaju neke faze vlastite prošlosti – mladost, recimo (čitajući ovaj roman, odvikla sam se želje za samačkim životom). I ako želite vidjeti jednu od alternativnih budućnosti. Ma preporučujem svakako!
____________________
* priznat ću ipak da nekakve veze s vremenom ima, jer se odnosi na izjavu jednog lika koji kaže: „Time is a goon, eh?“, u smislu da je vrijeme štemer koji ga je pretvorio iz rock zvijezde u debelu propalicu.
Post je objavljen 16.09.2012. u 18:04 sati.