Samo pedesetak godina nakon izuma tiskarskog stroja, u Senju se pojavila skupina ljudi koja je shvatila vrijednost tog izuma. Među njima je bio i Blaž Baromić, jedna od najbitnijih osoba hrvatske kulturne povijesti. On je 1493. godine u Veneciji tiskao brevijar koji nosi njegovo ime. Nakon tiskanja brevijara Baromić se vratio u Senj te već sljedeće godine nabavio sve potrebne strojeve za ustrojstvo tiskare.
7. kolovoza 1494. godine tiskano je prvo i najvrjednije djelo Senjske tiskare – Senjski glagoljski misal. Misal je knjiga u kojoj su skupljeni svi tekstovi koji se govore ili pjevaju tijekom mise cijele liturgijske godine. Jezik misala je hrvatsko-crkvenoslavenski. Sačuvana su tri primjerka Misala, sva tri tiskana na papiru. Najpotpuniji primjerak čuva se u Budimpešti.
Misal je tiskan na 216 listova, dvobojno i dvostupačno. Svaki stupac ima po 37 redaka. Sadrži kalendar, vlastite mise liturgijskih doba, red mise, čin mise, zavjetne i mrtvačke mise, zajedničke svetačke mise, vlastite svetačke mise, obredne tekstove, a završava kolofonom.
Misal je prvo djelo tiskare koju je utemeljio Blaž Baromić. Očekivali bismo, zbog toga, da se na njemu vidi da je djelo još nevještih ruku. Ipak, to u njemu ne možemo vidjeti ni na jednoj sačuvanoj stranici. Naprotiv, djelo je to koje se slobodno može staviti uz bok svim najuspješnijim i najljepšim europskim inkunabulama. Blaž Baromić i više je nego dobro izučio svoj zanat u Veneciji, tiskajući pravu ljepoticu među inkunabulama.
U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici čuva se faksimilni pretisak Misala iz 1494. godine (http://tinyurl.com/cxjj8cb).
Izvor: Facebok profil NSK.
Post je objavljen 07.08.2012. u 10:02 sati.