Imam susjede koji kažu da jedu zdravo. A kruh je, uz cigaretu glavna namirnica u kući. Tu je i jedan moždani udar, međutim kažu kako je glavni razlog nekretanje, ništa drugo (bože sačuvaj da je, uz to možda i cigareta!). Oni nisu jedini, većina je jako uvjerena kako jede i živi zdravo, a dovoljno je samo pogledati namirnice koje se nalaze u kolicima kada idete u kupovinu – paštete, hrenovke, kranjske... Gdje je najveći red u trgovini? Pred mesoreznicom i pekarom. Gdje je najveći red kad dođem u Zagreb u Arena centar? Ispred McDonaldsa... Treba li dalje? Očito treba. Evo i rezultata jednog istraživanja:
Rezultati istraživanja koje je provedeno u sklopu javnozdravstvene kampanje Zapitaj se za zdravlje! Hrvatske udruge proizvođača bezreceptnih proizvoda HUPBR/CASI pokazali su kako je čak 59 posto ispitanih, starijih od 30 godina, ustvrdilo da su napori koje ulažu u održavanje vlastitog zdravlja dovoljni.
Pri tome samo 40 posto ispitanih pazi na prehranu, a samo se polovica redovito bavi tjelesnom aktivnošću, pokazalo je istraživanje koje je proveo GfK – Centar za istraživanje tržišta.
'Pomalo je kontradiktorna činjenica da je većina Hrvata zadovoljna onime što poduzima za svoje zdravlje, a konkretni zdravstveni podaci nam pokazuju nešto sasvim drugo. Oko polovice Hrvata ima prekomjernu težinu, a po pretilosti smo čak peti u Europi, svaka treća odrasla osoba je pušač, a svaka druga osoba u Hrvatskoj umire od bolesti srca i krvnih žila', izjavila je Sonja Katanec, predsjednica Udruge CASI.
Istraživanje o zdravstvenim navikama u Hrvatskoj je dio kampanje Zapitaj se za zdravlje! koju je ove godine po prvi puta organizirala Udruga CASI. Njome se pojedince u Hrvatskoj nastoji osvijestiti da je zdravlje dobrim dijelom njihova vlastita odgovornost te da se uz zdrave odluke i odustajanje od loših navika može značajno unaprijediti.
'Očigledno je da su pojedinci u Hrvatskoj zainteresirani za vlastito zdravlje, no još uvijek nisu dovoljno osviješteni što to u stvari znači. Koja je to normalna tjelesna težina, što znači zdrava prehrana, što znači tjelesna aktivnost i odgovorno samoliječenje? Koji su stvarni rizici od štetnih životnih navika? Razina edukacije i odgovornosti pojedinca spram vlastitog zdravlja zadaća su svakog od nas i cjelokupnog zdravstvenog sustava', zaključila je Sonja Katanec.
Uz ovo treba dodati da u Hrvatskoj ima 18 posto pretilih osoba, a čak ih trećina ima problema s prekomjernom težinom.
Post je objavljen 05.07.2012. u 10:28 sati.