Knjižnica 'Ivana Brlić Mažuranić' – Folnegovićevo naselje – Zagreb
03. 07. 2012.
Od spremnih za zarobljavanje kamenčića dočekao me je samo Damian bez 'j'. Većina se razišla po morima.
U knjižnici je puno ugodnije nego na vanjskoj sparini.
Uskoro dolazi jedan dječak tražeći gdje se igra go. Zanima ga i htio bi naučiti kako se to igra. Ivan mu je ime.
Sjedamo sva trojica uz dvije ploče 9x9 i krečem u igru sa obojicom istovremeno. Naravno, to je igra za učenje. Pokazujem; vraćamo postave; istražujemo što bi se moglo ... Puno je raznih mogućnosti, a potez uvijek samo jedan.
..........
U lijevoj slici je bijeli kamenčićem, označenim trokutom, napao crni kamenčić na lijevom rubu ploče. Njemu nema spasa, je li? Ali, pretpostavimo da crnom treba jedan zarobljeni za pobjedu, a bijelom više. Tada crni ima dobitnu kombinaciju.
Pogledajte desnu sliku. Crni odmah, i to odozdo, napada bijeloga. Ne brine ga zarobljavanje njegovoga kamenčića toliko da ne bi mogao dalje razmišljati. Sa jednim kamenčićem neće svijet propasti. Bijeli ne može 'pobjeći' sa napadnutim kamenčićem ( 2... 3 ), pa uzima napadnuti crni kamenčić označen trokutom. Tada crni vrati igranjem ponovo na mjesto trokuta, gdje je bio netom zarobljeni njegov kamenčić. Pretpostvili smo da mu je jedan dovoljan i tako crni pobijedi.
U gou na prostor se to ne može igrati, jer se ponovi pozicija i to bi moglo trajati beskrajno, a ovdje je kraj kada se osvoji dovoljno kamenčića.
Stiže i Neven. Iznenadio me dolaskom, jer ga dugo nije bilo. Odlučili smo se za tromeč u dva kruga sa po dvije partije. To ispada da svako sa svakim igra četri partije. Malo nas je, ali je zanimljivo.
Igralo se na ploči 9x9. Broj potrebnih zarobljenih protivničkih kamenčića ovisi o snazi igrača, a vidljiv je u tablici u vertikali 'Kam'. Snaga je dokazana rezultatima i igrom na ranijim natjecanjima, a kreće se sa jednim kamenčićem, kao Ivan danas.
Pogledajmo današnje rezultate u tabelarnom prikazu.