Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bookeraj

Marketing

Cornelia Funke: "Gospodar lopova"



Ponekad je potrebno vidjeti i što drugi ljudi čitaju. U ovom slučaju, pod „drugi ljudi“ podrazumijevam djecu. Nakon Harrya Pottera, koji je osvojio sva dječja i djetinjasta srca (dodajem „djetinjasta“ jer je itekako osvojio moje), čujem da je nova glavna junakinja u prijevodima, svojevrsni ženski pandan Harryu Potteru, izvjesna Oksa Pollock, ime na koje također valja računati u suvremenoj dječjoj literaturi. Međutim, i autorica iz naslova, Njemica Cornelia Funke, sa svojim je najpoznatijim romanom „Gospodar lopova“ također omiljena među klincima.

Žanr krimića, odnosno bolje rečeno, misterije za djecu, popularan je još od Ivana Kušana i njegovog Koka-za-sve-geografske-širine, osim njega su kod nas krimiće za djecu pisali i Dubravko Jelačić-Bužimski (serijal o Letećem Martinu) i još mnogi drugi, a dobro se zna da su i Pet prijatelja uvijek rješavali nekakvu tajnu, Stoga ne čudi da su mali Hrvati (onih dvoje-troje preostalih koji su još pismeni te k tome vole čitati i izvan popisa lektire) zavoljeli i Corneliu Funke (inače, po knjizi je 2006. snimljen i film, pa ako ste lijeni za čitanje, priuštite svojim najmlađima zajedničko provedeno vrijeme uz televizijski ekran).



Priča je sljedeća: zločesta tetka Esther dolazi u Veneciju tražiti privatnog detektiva koji će joj pomoći locirati njezine nećake Prospera i Boa. Privatnom detektivu Viktoru gospođa Esther se nije svidjela, ali ga je slučaj zaintrigirao. Dvojica su dječaka, naime, nakon smrti svojih roditelja pobjegli od tete Esther da ih ne bi razdvojila (mlađeg Boa je željela zadržati za sebe, a starijeg Prospera poslati u internat), i sami su stigli čak do Venecije. Ipak, kako priča dalje teče, saznajemo da su Bo i Prosper u sigurnim rukama bande maloljetnih bjegunaca, na čelu s tajanstvenim Gospodarom lopova. Kako se to već u zapletima krimića, pa i krimića za djecu, poslovično događa, opasnost za dječake ipak ne prijeti niti od Gospodara lopova, niti čak od pompozne tete Esther, već iz prošlosti, duboko skrivene na jednom od tajnih otoka venecijanske lagune.

Konačno, moram reći da sam se razumno zabavila čitajući: radi se o nenapadnoj, relativno zanimljivoj i čitljivoj literaturi koja je pogodna za sve generacije djece od 7-15 godina, ali i matore koze poput mene nedvojbeno mogu uživati u čitanju svega što vole mladi.

Posebna pohvala ide Mozaik knjizi za opremu knjige i kvalitetu papira, podsjetila me na neka davna ilustrirana izdanja za djecu Leksikografskog zavoda „Miroslav Krleža“. Vrlo lijepo!




Post je objavljen 30.06.2012. u 10:04 sati.