Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bookeraj

Marketing

Deanna Kizis: "Izgubljeni u preuređenju"


Ovaj sam chick-lit htjela pročitati još otkako sam čula za naslov kao odličnu parafrazu naziva filma koji je nekako u to vrijeme bio popularan (dakako, radi se o „Lost in Translation“ tj. „Izgubljenima u prijevodu“ sa Scarlett Johansson i Billom Murrayem u glavnim ulogama). Zanimljivo, naslov izvornika je „Finishing Touches“ što nema nikakve veze prijevodom naslova, ali ipak smatram da je nadahnuto.

U središtu je radnje 29-godišnja (mojih godina, ergo!) dizajnerica Jesse Holtz koja počinje preispitivati svoj život nakon što njezina najbolja prijateljica Cecile nastrada u prometnoj nesreći. U životima njezinih najmilijih – Jesse kao glavne junakinje, njezine druge najbolje prijateljice Bryn, Cecilina budućeg supruga Zacha i drugih aktera, nužno mora doći do redefiniranja postojećih međuljudskih odnosa, ali i do promjene slike koju su svi imali o Cecile.

Prije nekoliko godina, strašan je hit u chick-lit svijetu bilo kuhanje: sve su junakinje kuhale, nakuhavale („Pod suncem Toskane“, „Julie/Julia“ i slični naslovi), pirjale, krčkale, miješale i začinjavale; najčešće rajčicama koje su sušene na suncu i obilnim količinama bosiljka i maslinovog ulja. Prije toga, dakako, sve su se glavne junakinje chick-lita moderno odijevale, u Gucci, Pradu, šuze Manola Blahnika i slično. Šminkale su se, pedikirale i trpjele brazilsku depilaciju, zalijevale obilnim količinama parfema, oko vrata vješale bižuteriju, a oko ruku skupocjene torbice. Bilo je krajnje vrijeme da glavne junakinje chick-lita, dakako uhvate brusni papir, valjke za krečenje i uzorke draperija i da se bace na unutarnje uređenje.

Nemojte me krivo razumjeti, ja baš volim to što chick-lit promovira... rekla bih lifestyle teme, ali proglasit ćete me pretencioznom. Zato kažem – različite načine života. I naša glavna junakinja, razočarana time što je od akademske slikarice spala na to da za svoju okrutnu šeficu (okrutna šefica obično bolje izgleda od naše glavne junakinje, bolje se zabavlja i redovito pobere svu slavu) uređuje kuće za bogatune, odjednom prosvijetljena, shvaća da i takva, „prizemna“ aktivnost ima vrijednost i da je važno umjetnički dar primijeniti na svaki aspekt života, pa i na boju zidova vlastite kuće (inače, ovdje se na mala vrata provuklo i pletenje, koje je još jedna lifestyle aktivnost koja se voli s mladim damama).

Sve me to podsjetilo na činjenicu kako mi je sljedeće važno pitanje (nakon polaganja pravosudnog ispita što me čeka u rujnu) rješavanje stambenog pitanja i uređivanje vlastitog malog gnijezda, čemu se neizmjerno veselim, pa bi praktični savjeti iz ove knjige uskoro mogli vrlo dobro doći vašoj najdražoj čitateljici.


Post je objavljen 13.06.2012. u 07:42 sati.