U optužnici nema vlasnika Soliduma iako je i njemu Protega dao sumnjiv kredit pa je prijavljen i zamjenik ravnatelja USKOK-a
Željko Žužić bio je važan financijer obiju kampanja Stjepana Mesića, koji mu je 2004. svečano otvorio TC Solidum
Iz optužnice za slučaj Bankomat, koja obuhvaća jedanaest osoba, od toga tri člana bivše Uprave HPB-a i osmoricu poduzetnika, navodno su namjerno izostavljena neka poznata imena. "U toj se optužnici među povlaštenim klijentima osumnjičenicima za poticanje na zloporabu ne spominje velikogorički poduzetnik Željko Žužić, vlasnik Trgovačkog centra (TC) Solidum u Jankomiru, iako je njegova tvrtka Poljoprivredna stanica u svibnju 2008. od HPB-a nelegalno dobila iznimno povoljan kredit od 11 milijuna kuna, i to najvjerojatnije zato što ga je zaštitio bivši predsjednik Stjepan Mesić", tvrdi Ante Daniel Šimac iz Velike Gorice, koji je USKOK-u ovih dana podnio izuzetno opsežnu (80 stranica) kaznenu prijavu zbog prikrivanja Žužićeve uloge u slučaju Bankomat.
Zbog zloporabe položaja i nezakonitog posredovanja prijavio je Mesića i Igora Cišpera, zamjenika ravnatelja USKOK-a, koji je navodno zaštitio Žužića od istražnog zatvora, u kojem se nakon izbijanja afere Bankomat našlo svih jedanaest sadašnjih optuženika. Prethodno je Šimac već prijavio Josipa Protegu i Ivana Sladonju, bivšeg predsjednika i bivšeg člana Uprave HPB-a te samog Žužića. "Nevjerojatno je da HPB odobrava kredit Žužiću, starom znancu USKOK-a, koji protiv njega od 2005. kontinuirano zaprima kaznene prijave, a u pojedinim slučajevima aktivno obrađuje Žužićeve kriminalne aktivnosti", tvrdi Šimac, koji je 2. prosinca 2009. - dakle nekoliko tjedana prije izbijanja afere Bankomat - USKOK-u podnio kaznenu prijavu zbog dva slučaja.
Prvi je slučaj otuđenje zgrade Poljoprivredne stanice u Velikoj Gorici, koja je Žužiću poslije poslužila kao hipoteka za dobivanje HPB-ova kredita, a druga se prijava odnosi na odobrenje HPB-ova kredita. Nekoliko mjeseci nakon podnošenja te prijave, sredinom veljače 2010., USKOK se proglasio nenadležnim - Šimac tada dobiva Cišperov odgovor, koji navodi da je prijava prebačena na Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Velikoj Gorici. "Prebacivanjem prijave namjerno je zagubljeno Žužićevo procesuiranje, činjenice iz moje prijave nisu provjerene, što je otvoreno prikrivanje počinioca kaznenih djela i teška zloporaba položaja i ovlasti, čime je Žužić spašen od istražnog zatvora", ističe Šimac.
Naglašava da je odluka o propuštanju postupanja USKOK-a donesena upravo zadnji dan mandata Stjepana Mesića. "Znamo li da je Žužić bio njegov najizdašniji financijer na predsjedničkim izborima te poslovni partner Mesićeva zeta Renata Obranovića, a vlasnik Soliduma se hvali i kumskim vezama s bivšim predsjednikom RH, jasne su indicije da bi upravo bivši predsjednik RH mogao biti taj koji je utjecao na Cišpera da zloupotrijebi svoj položaj i zaštiti Željka Žužića od kaznenog progona", kaže Šimac. Tvrdi da Mesić godinama nije mario za kriminalni kontekst koji opisuje poduzetništvo osuđivanog Žužića pa ni kad ga je upozoravao kolega iz HNS-a Goran Beus Richemberg. Oglušio se, kaže, i na molbe sumještana iz tvrtke Slavonijahrast Orahovica, koji su ga htjeli informirati o pljački Željka Žužića i jednog Mesićeva rođaka. "Moguće je i da je vlasnik Soliduma tajanstveni financijer Mesićeve kupnje dvaju stanova na Borčecu za 1,8 milijuna kuna. I dalje čekam USKOK-ov odgovor na pitanje je li Žužić kupio svoju slobodu u aferi Bankomat", zaključio je Šimac.
U prijavi koju je u povodu afere Bankomat ovih dana predao USKOK-u Ante Daniel Šimac navodi da su Josip Protega i Ivan Sladonja "Žužiću kao povlaštenom klijentu dali kredit na deset godina bez instrumenata osiguranja i tako oštetili HPB između 5,4 i 11 milijuna". Na proceduru odobravanja kredita Šimac ima niz ozbiljnih primjedbi. Tvrdi da upravna zgrada Žužićeve tvrtke Poljoprivredna stanica d.o.o. u Velikoj Gorici, koja je poslužila kao instrument osiguranja povrata kredita, vrijedi maksimalno 5,4 milijuna kuna te da HPB nije napravio procjenu te nekretnine. U toj je zgradi HPB 2006. otvorio svoju velikogoričku poslovnicu, za što se Žužiću mjesečno plaća 4400 eura, plus PDV. Šimac u prijavi navodi da je zgrada protupravno prisvojena te da je pitanje dana kad će biti vraćena u državno vlasništvo. Shodno tome upisana hipoteka prestaje vrijediti pa se cijeli iznos kredita od 11 milijuna kuna može smatrati imovinskom štetom HPB-a. "Sve što je Žužić upisao kao imovinu Poljoprivredne stanice protupravno je stečena imovina, jer u vrijeme pretvorbe i privatizacije nije upisana u temeljni kapital tvrtke nastale iz društvenog poduzeća Poljoprivredna stanica Velika Gorica", tumači Šimac.
Preuzimajući u potpunosti Šimčevu argumentaciju, Županijsko državno odvjetništvo (ŽDO) u Velikoj Gorici je u srpnju 2010. od Trgovačkog suda u Zagrebu zahtijevalo bezuvjetno brisanje prava vlasništva nad zgradom Poljoprivredne stanice. Postupak izvlaštenja u korist Republike Hrvatske još je u tijeku. Šimac tvrdi i da je kredit HPB-a, koji je potpisao sam Protega, nenamjenski utrošen jer je odobren za kupnju poslovnog prostora u Šestinama, a u stvarnosti, kako se čini, kupljena je obiteljska kuća s okućnicom na adresi Šestinska cesta 4. Štoviše, u prijavi se navodi da je za stvaranje privida kupnje poslovnog prostora iskorištena kuća koju je Žužić kupio još 1999., a u tu su svrhu navodno krivotvoreni podaci u gruntovnici, zbog čega je Šimac podigao kaznene prijave protiv odgovornih
službenika. ...
Vođa pokreta ŠTIT
BRANKO STOJKOVIĆ
http://crostojkovic1958.blog.hr
00 385 (0) 95 814 82 90
CROATIA / BJELOVAR
brankostojkovic152@yahoo.com
------------------------------------------
Post je objavljen 25.05.2012. u 00:06 sati.