Ucenje je ovih dana -in koliko cujem. Dica pod stresom, matere se nerviraju, cace ko cace cekaju rezultate prije ikakve reakcije.
I aj imam doma jednog maturanta. Zavrsio je skolu za primijenjenu umjetnost i dizajn, smijer fotografija. Ne nervira se previse, seta naokolo sa foticem u ruci. Kaze matura ga ne zanima jer je ionako imature enough :/
Aj dobro, djabe mi ga je bilo tentati da se uvati knjige i izidje na taj vrazji ispit kad se ne da. Kaze on da nema smisla mucit se kad nema koji faks upisati. Kako nema, imas Akademiju umjetnosti - kaze ne zanima ga, imas povijest umjetnost - vec ocima prevrce, a graficki? - ne bi ni taj...
A brate mili, sta bi ti...kaze on da bi tija radit.
E, sine, moj...svi bi tili radit al posla nema. U tome i je poanta kaze mi on. Ovako sam s 4 godine srednje skole fotograf, da upisem neki fotografski smijer na faksu opet bi bija za 4 godine - fotograf, sta cu se onda mucit. Kad posla ni ovako ni onako.
Zasmetalo mu i doduse sta na ovoj drzavnoj maturi traze da svasta znaju.
Matematika mu je 2 otkad zanam za njega, hrvatski 3 ali zato strucni predmeti petica do petice. Razrednica ga hvali da ima najbolji prosjek u razredu unatoc ovom dvojcu slabih karika.
Osvojio je nedavno, prvim mjestom, fotoaparat na nekom skolskom natjecanju u fotografiji. Jedna od njegovih fotki ( pokraj svih ostalih dijela i fotografija) je bila na web stranici i koristena kao baza na letcima za neku dobrotvornu izlozbu u zupaniji dio cije organizacije je bila i njegova skola. Navodno su sve njegove fotke bile prodane.
I sad odbija ici dalje. Jer mu se ne uce cetiri godine hrvatskog i matematike kojih se jedva cekao rijesiti.
Ja sam bila iz one generacije koja se nije zajebavala s drzavnom maturom. Naucis sto te zanima, odes na prijemni, polozis i ides na faks pjevajuci.
Nekako mi se to cinilo logicnije, i jos uvijek tako mislim.
Mene su eto zanimali jezici pa sam iz njih polagala svoje prijemne. U sva tri imala sam pitanja iz hrvatskog jezika i knjizevnosti, nesto malo opce kulture, a onda i cetiri stranice sto gramatike sto knjizevnosti na Spanjolskom, odnosno Talijanskom plus opca kultura vecana za kulturu tih zamalja. A usmeno su nas ispilali sa svim djelima od Pirrandella do Nerude, priko Cervantesa do Tassa...Plus razgovor o motivaciji.
Na Ruskom je bilo malo drugacije. Tamo su sva pitanja bila na hrvatskom a odnosila su se na hrvatsku gramatiku, koja nekima je, nekima nije bila strasna, zatim povijest Rusije i SSSRa opcenito, i opca kultura u vezi ruskih znamenitosti, te ruska knjizevnost. Peace of cake :)
Na sva tri sam upala bez placanja...Nista lipse nego kad gledas odozdo koji si na listi, pa ides pogledom prema gore do one crte koja razdvaja ove koji placaju i koji ne placaju skolarinu. Pa se ne nadjes na listi ispod crte, pa se opet vracas pogledom doli misleci da si se zaje..a dok napokon ne odlucis provjerit iznad crte di se tvoje ime nalazi visoko pozicionirano...hehe nema boljeg osjecaja.
Ali sad je svima skolovanje besplatno...doduse zanima me ful po uzoru na koga jer ne znam bas puno zemalja di je to tako. Sicam se za vrijeme onih nasih zestokih prosvijeda koji su bili toliko cenzurirani da niti jedan medij nije prenosio nikakve informacije o njima zadnjih mjesec dana (a trajali su uuuuf...), kako su cesto spominjali kao uzore za besplatno skolstvo Irsku i Grcku..
e pa di je sad Grcka? to je jedini komentar...:P
A u sto se Irske tice, niti jedan University te nece primiti ako mu ne platis €3000 eura po skolskoj godini al kao registration fee a ne kao skolarinu. Tako da je crno-na-blo skolovanje besplatno, al te upisnina opali po djepu.
Al dobro, ovako svi mogu krenut besplatno a kasnije ovisno o trudu, pa je opet fer..
Nego da se vratim na same prijemne ispite. Nekako su mi bili drazi nego ovo sto se danas povlaci. Ako si bio motiviran da upises nesto, sjeo si i naucio to. I time cak dobio odredjeno predznanje za nastavak skolovanja u tom smijeru. Sada ono sto zelis studirati nema veze s onim sto ucis za drzavnu maturu.
Oces studirat umjetnost a pripremas matematiku.. ne vidim logiku.
Jasno mi je da je hrvatski jezik bitan i da bi ga svi maturanti trebali poloziti ali ne u onom obujmu koji se nudi u drzavnoj maturi. Zar ce nekom studentu medicine trebat Petar Hektorovic. Daj mu gramatiku da zna pricati i izrazavati se, ajde malo knjizevnosti da se vidi da je pismen i da je procitao stogod ali sad detalji o broju ribara na brodu :/
Sjecam se moje sumanute profesorice hrvatskog koja je postavljala slicna pitanja prilikom obicnih usmenih ispitivanja. Koje je boje bila radna soba Alekseja Aleksandrovica u Ani Karenjini?
Procitala knjigu jesam, i tada mi je jos bila svijeza, ali sjetit se boje sobe nisam mogla ma ni da mi glava o tome ovisi.
To su detalji preko kojih preletis u citanju. To ne znaci da nisi procitao knjigu ili da nisi shvatio sto je pisac htio reci. Ali ne, nasoj Viki (kako smo je zvali od mila) to je bio dovoljan razlog da zakljuci kako nisi knjigu ni vidio te ti upise jedinicu u dnevnik.
Da se razumijemo imala sam odlican iz hrvatskog, ali ovo sam smatrala izivljavanjem. Jer znaju li djeca da od njih trazis detalje umijesto biti i poante, prestat ce razmisljati o djelu, i poceti napamet bubati nebitne detalje.
Jos jedna tuzna cinjenica: u inozemstvu...ili bar ovdje gdje ja trenutno studiram, samo 40% tocnog ispita je potrebno da se dobije pozitivna ocijena. A opet, ne smatram ove ljude nimalo glupljima od nas. Pa u cemu je kvaka.
Anyway, zao mi je nasih maturanata trenutno. Ne mozes znanje iz cetiri godine skolovanja svesti na nekoliko detalja. Umijesto da ih pitaju sto misle o poanti djela ili sto smatraju da je uloga toga djela u knjizevnosti oni traze da duboko u podsvijesti iskopavaju neke nebitne cinjenice, a otkrili bi puno vise o samom maturantu kad bi im dali prostora da malo mucnu svojom glavom i napisu par recenica vise. Ili bi to oduzelo previse vremena za ispravljanje
Post je objavljen 24.05.2012. u 18:23 sati.