Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/bogatstvosreca-zdravlje

Marketing

OMEKSANJE KOSTIJU (OSTEOMALACIJA)


Koštano je oboljenje koje se javlja kao posljedica poremećaja u razmjeni tvari, posebno nedostatka D vitamina. Pretežno se javlja u odraslih Ijudi, većinom u žena. Kad nastupi bolest postupno iz kostiju nestaju vapnene soli te kosti tako omekšaju da izgube svoju otpornu snagu. Zbog toga se savijaju na sve strane. 0 uzroku bolesti malo se zna. Ćini se da važnu ulogu igraju prehlada, kupanje, slaba ishrana i nezdravi san. Na sreću, bolest je prilično rijetka.
Prije nastupa bolesti, javljaju se žestoke reumatične boli a nakon toga omekšaju kosti. Značajne su promjene kostura zbog omekšanja. Kralješnica se stisne u grbu. Zdjelica se iskrivi zbog čega trpe svi organi koji se nalaze u njoj. Bolesnici tako oslabe da ne mogu hodati. Jedino je lubanja pošteđena.
Liječenje
Odmah odbaciti cigarete, alkohol i slanu hranu. Izbjegavati vlažne i zagušljive prostorije. Dva puta tjedno kupati se u uvarku od trina, koji se priprema tako da se u 10 litara vode stavi 1 kg trina i kuha na laganoj vatri 30 minuta. Ohladiti poklopljeno do 40'C i kupati se, osim glave, u trajanju od 30 minuta. Za svaku novu kupku koristi se isti uvarak, s time što se 2 litre uvarka zagrije do vrenja i pomiješa s preostalim uvarkom. Time cijeli uvarak dobiva potrebnu toplinu. Nakon što se bolesnik okupao, posušiti ga toplim ručnikom, odjenuti ga i poleći u krevet. Kupku vršiti uvečer. Ujutro, lovorovim, ili maslinovim uljem namazati sve zglo-bove i kosti, jako utrljati da koža upije ulje. Nakon toga, ležati u postelji još 1/2 sata, a zatim lagano se šetati sobom ili dvorištem, uvijek toplo odjeven.
§to više, po mogućnosti svaki dan, jesti juhu od telećih potkoljenica. Kuhati tako da voda dva puta uvri na pola. Poslije dva ukuhavanja dodati punu šaku peršunovih listova, a po želji tijesta i povrća. Jesti toplu juhu. Druga hrana treba da bude raskuhana s rnnogo vitamina. Jesti što više voća i piti svježe voćne sokove. Jesti više manjih obroka.
Sastav čaja (1):
50 g cvjetova i listova kunice
50 g listova nane divlje
40 g stabljike preslice
40 g listova i cvjetova kantarije muške
30 g stucane crne smrekove bobe
30 g stucane bobe borovnice
30 g lista omana
30 g korijena iđirota
20 g hrastove kore
20 g listova kupine
20 g ive trave bez žila
20 g stabljike planinskog pelina ili bekturana
10 g usitnjena ili samljevena korijena lincure
10 g usitnjena ili samljevena korijena srčanika
Pripremanje i primjena čaja:
Trave jako usitniti i smiješati. U 2 litre prokuhane i ohlađene vode staviti 10 g mješavine i poklopljeno namočiti 12 sati. Zatim staviti na laganu vatru i kuhati 2 minute te ohladiti poklopljeno. Mješavini dodati sok iz 1 limuna ili polovice, ukoliko je limun veći, i 250 g meda. Sve promiješati i procijediti u bocu. Piti prije i poslije jela po 1 dcl. Piti, također, izmedu obroka, umjesto vode, s time što mu se mogu dodati voćni sokovi.
Sastav čaja (2):
80 g listova i pupova loze
80 g gaveza
40 g korijena iđirota
40 g listova i pupova kupine
20 g stabljike konjogriza
20 g stabljike majčine dušice
10 g kunice
10 g listova bokvice
10 g stabljike bosiljka
10 g hrastove kore
10 g cvjetova i listova nevena
Čaj se priprema i upotrebljava kao prethodni, a koristi se u zamjenu za isti.


Post je objavljen 16.04.2012. u 11:05 sati.