Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/toco1980foto

Marketing

Kako napraviti cameru obscuru?

Za otprilike mjesec dana održati će se Worldwide Pinhole Photography Day. Svatko tko na taj dan snimi fotografiju "pinhole" kamerom, može tu fotografiju uploadati na njihovu stranicu.

Pinhole kamera je zapravo drugi naziv za cameru obscuru.

Cameru obscuru može napraviti svatko. Trošak materijala za izradu je često minimalan, jer je kameru moguće sklepati doslovno od otpada, kao što su odbačeni kartoni, kartonske kutije ili limenke, uz malo ljepila, selotejpa i aluminijske folije (za objektiv)

Sama veličina kamere je stvar izbora. Bitno je samo da kamera (koja može biti kvadratična, pravokutna, cilindrična ili nekog drugog oblika) može u sebe primiti film ili fotopapir na koji se može snimati. (Jedni prema veličini dostupne kutije određuju na što će snimati, dok drugi prema veličini planiranog medija za snimanje određuju kako će veliku kameru konstruirati.)

Poželjno je da unutrašnjost kamere bude crna (bilo obojena ili obložena tamnim papirom) kako bi se izbjegle eventualne refleksije svijetla.

Najveći problem kod izrade camere obscure je izrada "objektiva". Zapravo to nije objektiv u pravom smislu riječi, već se radi o malenom otvoru. Idealno bi bilo da je otvor promjera 0,2 - 0,3mm. Što je otvor manji, to je slika oštrija, ali u kameru dopire manje svijetla i ekspozicija duže traje.

Taj objektiv najlakše je izraditi u aluminijskoj foliji pomoću obične igle za šivanje, na način da se vrhom igle probije sitna rupica.

Efektivni vidni kut objektiva ovisi o njegovoj udaljenosti od fotopapira ili filma na koji se snima, te o dimenzijama onoga na što se snima. Što je udaljenost manja i površina medija na koji se snima veća, vidni kut će biti veći, ali će biti i veći pad osvijetljenosti na rubovima slike (tzv. vinjetiranje).

Naravno, ispred dotičnog objektiva mora postojati zatvarač ili poklopac čijim se otvaranjem pušta svijetlo u kameru prilikom ekspozicije.

Ekspozicija (tj. potrebno vrijeme osvjetljavanja) se uglavnom određuje eksperimentalno, metodom pokušaja i pogreške, s obzirom na vrstu medija na koji se snima. Bitno je imati na umu da je fotopapir puno manje osjetljiv od filma, tako da vrijeme osvjetljavanja filma najčešće mjeri u sekundama, a fotopapira u minutama ili čak satima (ovisno o svijetlosnim uvjetima).

Inače, moguće je čak i pravi fotoaparat pretvoriti u cameru obscuru, tako da se ukoni objektiv i umjesto njega montira poklopac ili adapter sa rupicom odgovarajuće veličine.

Post je objavljen 30.03.2012. u 00:00 sati.