Iscrpili su vas na poslu i jedva čekate da se vratite kući i legnete? No, to nije baš uvijek najbolji izbor. Postoje i učinkovitiji lijekovi koji će vas spasiti da ne pregorite u uredu i omogućiti vam da se lakše nosite s mentalnim naporima na poslu.
Znanstveni tim sa Sveučilišta Tel Aviv ustanovio je da zaposlenici koji vježbaju nekoliko sati tjedno imaju dvostruko manje šansi osjetiti probleme s mentalnim zdravljem nego oni koji nisu fizički aktivni.
Istraživanje pod vodstvom dr. Sharon Toker pokazalo je da vježbanje od samo par sati tjedno može biti iznimno korisno u sprečavanju mentalnog zamora na poslu i razvoja depresije.
Depresija je poremećaj raspoloženja, dok se zamor ili pregaranje na poslu može odnositi na fizičku, mentalnu i emocionalnu iscrpljenost.
Svakih 150 minuta vježbanja nosi dodatnu korist
Tijekom devet godina znanstvenici su pratili privatni i poslovni život, te psihičku dobrobit i tjelovježbu kod 1.632 zdravih radnika zaposlenih u privatnom ili društvenom sektoru, a istraživanje objavio Journal of Applied Psychology.
Sudionike su podijelili u četiri grupe: jednu koja se nije bavila tjelesnom aktivnošću, drugu koja je vježbala 75 do 150 minuta tjedno, treću koja je vježbala 150 do 240 minuta tjedno i četvrtu koja je vježbala više od 240 minuta tjedno.
Depresija i sindrom izgaranja na poslu bili su najveći kod grupe koja nije sudjelovala u tjelovježbi. A što su sudionici istraživanja više vježbali, imali su manje šanse osjetiti veću depresiju ili premorenost na poslu u sljedeće tri godine.
Dr. Toker kaže da svakih dodatnih 150 minuta tjedno popravlja samopoštovanje i radnu sposobnost.
Smatra da bi poslodavci imali koristi od izgradnje prostora za tjelovježbu u sklopu tvrtke ili plaćajući radnicima sportske aktivnosti.
Magazin.hr
Post je objavljen 28.02.2012. u 08:37 sati.