PREDŠKOLSKO DOBA
To doba počinje krajem treće i završava krajem šeste godine. U to doba dijete brže raste u visinu, a i duševni razvoj je daleko ubrzaniji. Umni i duševni razvoj uvelike zavisi o okolini u kojoj se dijete nalazi i o odnosu okoline prema njemu. Greške u odgoju mogu uzrokovati razne poremećaje u duševnom razvoju djeteta, kao što su razdražljivost, prkos, trzanje raznim dijelovima tijela, mucanje i mokrenje noću. Uz to dijete ponekad počinje i da laže. Sve te mane i nedostatke potrebno je otklanjati s mnogo pažnje i osjećaja.
Mokrenje u postelju predstavlja jedan od najučestalijih poremećaja u predškolskom dobu djeteta. Djeca, naime, ne osjećaju da su se pomokrila. Spavaju tako čvrsto da ih se može presvući a da se ne probude. Ta se boljetica vuče do jedanaeste ili dvanaeste godine a poslije obično prestaje. Djeca koja noću mokre u postelju, uglavnom, su mlitava i nevesela, a izgled im je blijed i pokunjen. To je, uglavnom, zbog srama. Zato roditelji moraju obazrivo pri-stupati svojoj djeci. Postupak prema svakom djetetu treba da bude jednak (ravnopravan).
Uzroci toj bolesti nisu uvijek sasvim jasni. To može biti i loša navika što potječe iz najranijeg djetinjstva. U torn slučaju, krivi su roditelji koji nisu na vrijeme posebnom pažnjom otklonili tu slabost. Međutim, u najvećem broju slučajeva za tu boljeticu krivo je bolešljivo stanje trbušnih organa, kao što su mokraćni kamenci, upala mokraćne cijevi i sl. Kadšto je uzrokuje i neuredan život djeteta, kao što je kasno lijeganje, uzimanje piva i sl. Muška djeca više mokre u krevet.
Ukoliko uzrok boljetice nije organski poremećaj, s djetetom je potrebno sistematski raditi da se u njemu probudi osjećaj odgovor-nosti i da mu jača volja. Valja nastojati da dijete postigne samokontrolu te da uvečer pije manje količine tekućine, da mokri prije spavanja i sl.
Velika je pogreška roditelja ukoliko kažnjavaju ili se izruguju djetetu!
U liječenju te boljetice može koristiti čaj od mješavine trava:
20 g kunice
20 g pitome nane
20 g pirevine
20 g preslice
20 g hrastovih listova
10 g majčine dušice
Od mješavine trava kuha se lagani dječji čaj i pije 3 puta dnevno po 1/2 dcl prije i poslije jela. (Nije preporučljivo piti ga prije spavanja.)
Iz ishrane izbaciti sve konzervirane prerađevine i slastice, osobito bombone, čokoladu, eurokrem i sl. Uzimati što više svježeg voća i povrća — mrkve, paprike, rajčice i sl. Hrana ne smije biti suviše slana i suviše slatka.
Dijete treba da večera 1 sat prije spavanja i to samo lako probavljiva jela i malo tekućine. Ne smije se uzimati kava, čaj i začini. Prije spavanja obavezno se pomokriti. Noću dijete jedanput ili dvaput dignuti da se pomokri. Veću djecu valja priviknuti na redovito ustajanje, tako da će poslije sama ustajati. Po danu dijete treba da mokri svakih dva do tri sata. Time će mu ojačati zaporni mišići. Isto tako valja pripaziti na položaj u kojem dijete spava. Bolje je da spava postrance, nego na leđima.
Post je objavljen 16.02.2012. u 21:47 sati.