Ljudski rod je došao do tragikomične situacije kada vijest stara nekoliko dana više i nije vijest. Nekada je trebalo nekoliko desetljeća, ako ne i stoljeća da vijesti s jednog kraja svijeta dođu na drugi (za Amerike se navodno i nije znalo), a danas ako nije vijest prenesana taj tren, onda ona i nije vijest.
Drugi referendum u hrvatskoj suvremenoj povijesti zaslužuje da se malo razmisli o njemu. Iznio je sav jad i svu bijedu hrvatske politike.
Prvo treba spomenuti Vesnu Pusić i Joška Klisovića. Koji bi trebali dati ostavke po hitnom postupku, povući se na pet godina u osamu i duboko razmišljati o svojim postupcima. Poznato je da su diplomati puni sebi i da ne shvaćaju najbolje svijet oko sebe i da si briju da su spoj oksfordskih profesora i Jamesa Bonda, vrh vrhova politike, da su lijepi, pametni, seksi i općenito da su hodajući bogovi na zemaljskoj kugli koji eto moraju trošiti svoje dragocjeno vrijeme u službi nekakvog nezahvalnog naroda. MVP je na sebe preuzeo odgovornost za referendum. Da je referendum odgođen za dva tjedna i da se MVP-ova kampanja nastavila, uvjeren sam da bi za dva tjedna rezultat bio obrnut, 2/3 protiv, 1/3 za. Nekako sam smatrao da ono što se piše o Vesni Pusić godinama je pretjerano, zlobno i da nije baš tako. Ovaj mjesec se pokazalo da Vesna Pusić je onakva kakvom se čini, da joj se živo jebe za ikoga osim sebe, da je umišljena veličina kojoj realnost naroda je nešto daleko i nešto strano. Njezin glavni grad je Brüssel, njezina narodnost je ona sama.
Ono što je najopasnije da je na ovaj referendum izišlo 44% glasačkog tijela. U uvjetima okupacije dijela hrvatskog teritorija u svibnju 1991., kada je SAO Krajina kontrolirala značajan dio hrvatskog teritorija, na referendum je izišlo 84% glasača. Za EU je glasalo 30% biračkog tijela, 15% je bilo protiv, a ostali su ostali doma. Smanjenje političke participacije je opasno. Vrlo opasno. U situaciji gospodarske nestabilnosti, u situaciji općeg nezadovoljstva, to je prvi stadij građanskog rata. Hrvatska je, realno govoreći, naoružana zemlja. Sreća u nesreći je da su mladi neizanterisirani za išta, pa i za pucanje. Ukinućem vojnoga roka, mladež više se ne zna koristiti naoružanjem. Pucanje je umijeće, pa srećom, ne može svaki kreten koristiti kalašnjikov. S druge strane, kada se hoće, sve se može. A u Hrvatskoj postoji i dalje jedan gadan zid između političkih Hrvata i političkih Jugoslavena.