Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/ajmorijeka

Marketing

Bogatstvo sportsko-rekreacijskih mogućnosti

Grad Rijeka treći je grad po veličini u Hrvatskoj, a drugi po ekonomskoj snazi što uključuje i značaj sportskog centra. Grad broji blizu 14.000 aktivnih sportaša natjecatelja (6.400 registriranih sportaša) i 6.000 članova školskih i studentskih sportskih klubova. Raspoređeni su u 240 klubova (sportskih udruga), odnosno u oko 400 sportskih ekipa iz 50 sportova i sportskih disciplina.
Stanovnici Rijeke, a posebno mladi, definitivno imaju razloga za sportsko zadovoljstvo. Razlog tome svakako su novi sportski objekti: plivački bazeni na Kantridi, sportska dvorana na Zametu, atletska dvorana na Kantridi, uređenje brojnih školskih sportskih terena. Tako se Rijeka nadovezuje na svoju dojmljivu sportsku baštinu i omogućuje nastavak postizanja vrhunskih sportskih rezultata.



„Bavljenje organiziranim sportom zabilježeno je u gradu prije više od stoljeća i pol. Rijeka je rodno mjesto hrvatskog planinarstva. U njoj je 1852. organiziran prvi uspon u Hrvatskoj, kada je skupina domaćih planinara krenula na obližnju planinu Učku, u želji da doživi vidik što se pruža s njezinih visova u svitanje. Bilo je to pet godina prije osnivanja prve planinarske organizacije u svijetu. Rijeka je ujedno rodno mjesto hrvatskog skijanja. Dogodilo se to zahvaljujući djelovanju najstarijega gradskog sportskog kluba, “Cluba alpino fiumano”, siječnja 1885., osnovanog da bi se organiziralo izletničke, planinarske i skijaške aktivnosti. Prvi su se riječki skijaši također zaputili na Učku. Iste godine započelo je radom društvo veslača. Društvo za jedrenje osnovano je 1887., biciklističko društvo 1897., gimnastičko društvo 1906., plivačko društvo 1908. Na Olimpijadi u Parizu 1924. nastupila su tri plivača kluba “Viktorija”, koji i sad djeluje pod imenom “Primorje”. U Berlinu 1936. riječki boksač Ulderico Sergo postao je olimpijski pobjednik u bantam kategoriji. Sergo će ujedno postati trostruki prvak Europe, te četverostruki osvajač Zlatne rukavice u dvobojima SAD-a i Starog kontinenta.“ (http://www.rijeka.hr/SportIRekreacija)



Nadalje, u zimskim uvjetima Skijaški centar Platak, udaljen od Rijeke dvadeset kilometara, na nadmorskoj visini od 1100 metara, idealno je mjesto za provođenje alpskih disciplina. Poznata skijaška staza na Radeševu (1300 m) zimi je omiljeno okupljalište skijaša iz cijele regije. Platak je mjesto gdje se održavaju skijaška natjecanja mladih.
Automotodrom na Grobniku udaljen je od Rijeke desetak kilometara, a ima izuzetno značenje za Hrvatsku, samim time i Rijeku. Očekuju se kapitalne investicije u taj objekat koji može postati pista za održavanje auto-utrka u Formuli 1. Pista na Grobniku sa svojim pratećim objektima prostor je gdje se održavaju treninzi domaćih i stranih auto-moto natjecatelja. Autoklubovi "Rijeka" i "Kvarner" organizatori su mnogobrojnih sportskih priredbi.
Regatna polja na Žurkovu i u Mošćeničkoj Dragi poznata su po održavanju državnih i međunarodnih regata, od kojih je najpoznatija Fiumanka.
Uvala Preluk, udaljena svega 5-6 kilometara od Rijeke, poznata je i izvan granica Hrvatske po vjetru (tramontana) koji omogućuje jedrenje na dasci (surf).



No, uz sve ovo valja se osvrnuti na najistaknutiji dio sporta u Rijeci, nogomet i vaterpolo. Odnosi se to na NK „Rijeka“. Hrvatski nogometni klub "Rijeka", osnovan 1946. kao NK "Kvarner", ima iza sebe 48 prvoligaških sezona, a najveće je uspjehe postigao u Kupu - pobjednik 1978., 1979., 2005. i 2006., te finalist 1987. i 1994., pa se i natjecao na europskoj sceni u Europskoj ligi, Kupu kupova i Kupu UEFA. Zadnjih godina su stalni prvoligaši Vaterpolski klub "Primorje Erste banka", prvak 1938. i pobjednik Kupa 1979. i 1995., sudionik Kupa kupova Europe i LEN-a Kupa; Rukometni klub "Zamet", viceprvak 1992. - nastupio u Kupu prvaka Europe, nasljednik nekadašnjeg prvoligaša RK "Kvarner"
Više podataka o uspjesima i dostignućima sportaša Rijeke možete pronaći za početak na portalu grada Rijeke.


Post je objavljen 21.01.2012. u 11:02 sati.