Pregled posta

Adresa bloga: https://blog.dnevnik.hr/sempercontra

Marketing

Zašto je Vlada ZA, a ja PROTIV

Saznajem da je Premijer izjavio kako je EU-u, uz sve mane, ipak najuređenija unija. Tako tvrdi Premijer i pri tome ne iznosi nikakve argumente osim svog mišljenja i 'mnogo razloga' da je to 'najuređenija unija'. Na stranu to da, prihvatimo li benevolentno da su SAD-e također neka vrsta unije, osim njih druge unije na svijetu i nema. Osobno sam ipak više sklon, ako pojam unije shvatimo u najširem smislu, skandinavske zemlje i njihov način suradnje proglasiti daleko uspješnijom unijom od EU-e.

No pustimo sad po strani pitanje uspješnosti Europske unije i pričekajmo da vidimo kako će se ona izvući iz krize u kojoj se našla zahvaljujući svojoj 'uređenosti'. Vraćam se na nešto što smatram daleko bitnijim za ovaj trenutak, a to je pitanje:

ZAŠTO JE VLAST, I SADAŠNJA I BIVŠA, TOLIKO 'ZAGRIZLA' DA PUK GLASA 'ZA'?

Koliko mogu zaključiti iz prijetnji koje nam šalje Vesna Pusić, ministrica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova (to bi, primjerice, bilo nešto kao Ministarstvo unutarnjih i srijemsko baranjskih poslova ili Ministarstvo poljoprivrede i uzgoja artičoka) glavni razlozi su:
-dobivanje fondova
-povoljniji rejting agencija i time povoljnije kamate za kredite
-nema carina, tržište od 550 miliona stanovnika
-pravno uređena država.

Pa krenimo redom.

Fondovi
Da bi ih dobili trebamo imati projekte koje treba odobriti EU-a. Projekte još nisam imao prilike vidjeti, osim naravno kao popis želja u Planu 21 'Kukuriku' koalicije. Što mislite koje će projekte odobriti EU-a? Prirodno, one koji će donositi profit onima koji novac ulažu! Hoće li ti projekti biti i u interesu hrvatskih građana to je drugo pitanje. Uz to, što mislite koliko ćemo godina dobivati novac iz fondova? Kad-tad će prestati, a onda? Dobili smo ribu ali nismo naučili pecati!

Kreditni rejting i tržište
Već dulje vrijeme razmišljam o tim tzv rejting agencijama i njihovim ulogama u svjetskim financijskim krugovima. Obzirom na to da su se na države EU-e obrušili kao kopci počeo sam sumnjati u njihovu objektivnost. Danas čitam da se Italija sprema tužiti najpoznatiju zbog friziranja rezultata. Što nije čudno obzirom da se radi o američkoj tvrtki, a Americi je u interesu da EU-a i ne bude previše jaka.

Zaključak se nameće sam: kreditni rejting nije uvjetovan samo stanjem gospodarstva i financijskom situacijom pojedine države nego ima i političku komponentu. A gdje se javlja politika tu uvijek nešto smrdi.
I konačno: pa gospodo iz Vlade, gospodo političari, gospodo iz Sabora do kada mislite zaduživati ovu državu, pa makar i sa smanjenim kamatama?

O 'velikom' tržištu: što mi možemo ponuditi (proizvesti) za tržište od 550 miliona potrošača, kad NISMO u stanju ZADOVOLJITI ni domaće tržište od 4,5 miliona?

Nema carina.
Nema carina ali ima proizvodnih kvota! Ako malo bolje pogledate popis proizvoda i njihove kvote uočit će te da su nam kvote onih proizvoda s kojima možemo kako tako konkurirati smanjene, a neograničene su za one koje mi ili ne proizvodimo ili pak je proizvodnja tako mala da nije spomena vrijedna.
Obzirom na karakter našeg gospodarstva kome će najviše odgovarati što neće biti carina? Uvoznicima i posljedično proizvođačima robe koju oni uvoze. Gdje su ti proizvođači? Već je svojevremeno pušten mamac kako ćemo ulaskom u EU moći kupovati automobile bez carina.
No ima još!
Carine ukidaju, ali se ukida i povrat PDV-a ako se roba kupi u inozemstvu! Zato su, primjerice, trenutačno auto gume kupljene u Sloveniji jeftinije od istih kupljenih kod nas. Ostavljam matematici sklonim čitateljima neka izračunaju koliko će automobili i ini proizvodi, koje smo do sada kupovali u EU-i, pojeftiniti.

Pravno uređena država
Pa tko nam je branio da SAMI uredimo državu po 'europskim pravnim stečevinama'? Nitko! Zašto to nismo učinili do sada? Zato što za to, izgleda, nismo sposobni. I zato nam, tvrde političari, treba EU-a. Kao i Madžarskoj! Sad kad je članica, vraća se na stari sustav: uplitanje države u sve i sva kao u vrijeme totalitarizma. Onda se pojavi EU-žandarm i kaže: „Ne, ne! Ako to ne promijenite nema ništa od 20 milijardi eura kredita!“ Onda Orban kaže: dobro, promijeni to što se EU-i ne sviđa, pa se zaduži. Suverenitet? Perspektiva? Politika batine i mrkve?
I na kraju: jeste li sigurni da i naša vlast neće raditi jednako. Pa to nam je upisano u genima zahvaljujući tisuću godišnjoj vladavini stranaca.

A iza svega ovog krije se, ali se to sada ne spominje, rezanje, štednja, otpuštanje. Zašto? Zato što Vlada nema jaja da kaže: „Građani u govnima smo, možemo vam obećati samo KRV, ZNOJ I SUZE i ne treba nam EU-a, treba RADITI, pa makar samo za 'koru kruha'. A za one koji su nas u ova govna doveli pobrinut ćemo se da i u doslovnom smislu budu na kruhu i vodi!“

No to Vlada nije u stanju učiniti i zato joj treba EU-a. Pa kad EU-birokrati i financijeri narede sve te poteze Vlada će imati alibi:
„To od nas traži EU-a! Ako ne ispunimo traženo neće dati pare; nema mirovina, nema razvoja, nema plaća!“
I? Slijedi slučaj Madžarske!

Ako ovo nisu razlozi za PROTIV onda ću na kraju navesti jedan jedini. Ne volim da me prave BUDALOM.


Post je objavljen 20.01.2012. u 19:42 sati.