Maribor postaje kulturna prijestolnica Europe u 2012. godini
U velikom članku u J.L. od 14.01.2012. Karmela Devčić piše o tome što se u Mariboru radi kako bi uoči današnjeg otvaranja sve bilo gotovo. Uz informacije o svim događanjima, gradnji objekata (koji mnogi i neće biti završeni do danas), mukama što ih imaju s Ljubljanom i gradonačelnikom za kojeg jedan od tamošnjih profesora sarkastično kaže: „To je kao da Split dobije EPK, kao da Kerum navigira EPK. Je li vam sad jasno?“, autorica u članku oslikava u nekoliko rečenica situaciju u Mariboru što bi za nas, koji se trebamo odlučiti kako ćemo glasovati na predstojećem referendumu, moglo biti zanimljivo.
Grupa energičnih, društveno angažiranih entuzijasta, sociologa i pisaca ovim projektom će pokušati Mariborčane probuditi kulturom i razmišljaju „kako projekt 2012. iskoristiti ne bi li poboljšali kvalitetu života u gradu nezaposlenih gdje ponegdje još stoje skeleti propalih velikih tvornica. Nitko ovdje, jasno, ne sanja nekadašnju industrijsku 'prijestolnici' bivše Jugoslavije pretvoriti u kulturnu prijestolnicu disonantne udružene Europe, nego „tek“ učiniti je vibrirajućom slobodoumnom točkom Slovenije ili barem mariborske regije.“
Slovenci su još 2005. godine, nakon što su dobili 'ulaznicu' u Bruxelles, „znali da će jedan njihov grad (uz portugalski) sedam godina kasnije ponijeti naziv EPK. Uz Maribor projektu su priključili i druga mjesta mariborske regije Novo Mesto, Ptuj, Slovenj Gradec, Velenje i Murska Sobota s idejom kulturne revitalizacije grada koji je središte danas možda najnerazvijenijeg dijela Slovenije. Ovdje je 17% nezaposlenih, gotovo upola više nego što je državni prosjek, a prosječna plaća od 700 eura je skoro 300 eura manja od slovenskog prosjeka.
„Nakon propasti četiriju velikih industrija od kojih je svaka zapošljavala 6000 do 10000 radnika, iz Maribora danas masovno odlaze raditi u austrijske tvornice. Nisu otišli samo radnici, i mariborska inteligencija emigrirala je put Ljubljane.
Pitanje: što mislite je li Slovenija s Mariborom u EU-i gdje, kako nas uvjeravaju naši političari, teče med i mlijeko?
Post je objavljen 14.01.2012. u 15:51 sati.