EKONOMIJA ČETVRTKOM: Božo Udovičić: "Kriza se produbljuje"
S obzirom da je četvrtak na ovom blogu rezerviran kao dan za ekonomske i političke teme, vezano uz knjige koje sam čitala i čije sam prikaze radila za specijalizirani mjesečnik za poduzetnike koji je pod nazivom Slavonski Poduzetnik, a da je ta suradnja završila prilično neslavno (po moj planirani budžet), odlučila sam ih ponovno objaviti na ovaj način, radi vaše zabave, informacije i edukacije.
O uzrocima sveobuhvatne društvene krize
Autor knjige «Kriza se produbljuje», Božo Udovičić, rođen je 1933. godine u mjestu Rašeljke kod Tomislavgrada i čitav je svoj radni vijek probdio nad problemima energetike i industrije (u tom je svojstvu u prvoj i drugoj Vladi RH bio i ministar), a od 1992. godine radi u Hrvatskoj gospodarskoj komori na mjestu dopredsjednika zaduženog za energetiku, zaštitu okoliša i sustav kvalitete. Osim ove, autor je još petnaestak naslova, potpisuje šest knjiga i jednu monografiju kao suautor, a objavljivao je publikacije u znanstvenim časopisima, stručno – znanstvene radove te radove na međunarodnim znanstvenim skupovima. Autor je zaslužan što je, prema riječima urednika iz izdavačke kuće Kigen koja je objavila knjigu «Kriza se produbljuje», prvi na našem području «znanstveno sagledao sveukupnost ekoloških problema vezanih za energetiku, uz sustavnu analizu energetskih izazvanih posljedica zagađenja i mogućnosti očuvanja okoliša. Autor zastupa tezu da budući tehnološki razvitak mora ujedno biti i ekološki razvitak.»
Knjiga «Kriza se produbljuje» rezultat je autorovih promišljanja o slavnom pismu kojega je indijski poglavica Seattle poslao tadašnjem predsjedniku SAD – a s mišljenjem o ponudi predsjednika o kupnji «njihove zemlje» te o ništa manje slavnom govoru indijanskog poglavice Josepha iz plemena Nez Perce (oba se teksta nalaze u prilozima na kraju knjige). Radi se o dokumentima od povijesne važnosti za ekološki pokret, u kojima je autor Božo Udovičić našao inspiraciju za konstatiranje kako je svijet danas napučen nizom kriza. Njihovi se uzroci mogu naći u povijesnim događajima, nedostatku resursa, korupciji, kriminalu, zloupotrebi droga, djelovanju svjetskih legalnih i ilegalnih organizacija (pri čemu se autor osobito referira na tzv. Komitet 300) ali i u nestanku morala, izostanku mjerila u svim segmentima društva i sve većem naglašavanju egoizma i profita (ove pojave u društvu autor smatra istovremeno i pozitivnima i negativnima – želja za osobnim probitkom i financijskim uspjehom često je pokretačka snaga društvenog napretka, ali u isti mah ona može dovesti do uništenja prirodnog okoliša i izrabljivanja radne snage radi sve ostvarenja što većeg profita).
Jedna od autorovih preporuka za suzbijanje kriza je svakako i pitanje odgoja i obrazovanja – za kraj ovog čitateljskog prijedloga, misao Bože Udovičića o odgoju donosimo u cijelosti: «Odgoj ne smije biti konformistička, intelektualna ili tehnička dresura, nego navika kojom bi se razmislilo i prihvatilo ono što je dobro… Čovjek je biće koje mora neprestano učiti. Čovjek mora najprije naučiti učiti i tajna dobrog odgoja se neće sastojati u količini spoznaja nego u razvijenoj sposobnosti pravog učenja, tj. razmišljanja, shvaćanja i volje.»
Božo Udovičić: «Kriza se produbljuje», Kigen d. o. o., Zagreb, rujan 2008.