Uz riječ „pregršt“ vežem jednu anegdotu iz prvog ili drugog razreda srednje škole. Naime, naša kolegica Tena koja je sjedila iza mene, uvijek kad je izlagala lektiru, obvezno je negdje ubacila rečenicu kako „djelo ima mnoštvo epiteta“. Tako i toga puta, kad je Tena počela izlagati, netko je šaptom rekao: „Pazi, sad će Tena opet reći „mnoštvo epiteta“!“ Međutim je ona, negdje pred kraj analize, dok smo svi bez daha slušali da bismo se mogli cerekati (pustite, bili smo tek 15-16 godina, smisao za humor nam još nije evoluirao!), Tena je izjavila kako „ovo djelo ima PREGRŠT epiteta!“
Tako vam i ja sad nudim PREGRŠT linkova na razne zanimljive internetske sadržaje, koje sam skupljala tijekom ovih nekoliko dana dok sam bila odsutna s bloga. Kao prvo, Željko Obrenović na svom blogu nudi popis najboljih knjiga u 2011. godini (ne znam jesu li te knjige i objavljene u Srbiji 2011. godine, ali kod nas su neke i od ranije). Osobno mogu blagosloviti njegov popis po pitanju Davida Mitchella i njegovog „Atlasa oblaka“ (kod nas je objavljena i „Livada Crnog labuda“, koja mi je možda čak i bolja njegova knjiga), knjige „Ono“ („It“) Stephena Kinga, mogu potpisati Jeffreya Eugenidesa čiju sam knjigu „Srednji spol“ obrađivala ja, dok je Željko Obrenović obradio „Nevina samoubojstva“ (tako je prevedeno kod nas). U Jonathana Frantzena se svi kunu, od Jelene Veljače do Željka Obrenovića, ali ja sam prije nekoliko stotina godina čitala „Korekcije“ i nije mi se svidjelo. U svakom slučaju, provjerite sami.
Najbolje knjige u 2011.
Nadalje, izviještena sam kako je Yale objavio fotografije cjelokupnog Voynichevog rukopisa (manuscripta). O tom smo rukopisu već pisali na ovom blogu, a radi se o knjizi čije podrijetlo, jezik, pa čak ni namjena još uvijek nisu poznati, iako je pisan u 15. ili 16. stoljeću, a ime je dobio po antikvaru koji ga je stekao u svoj posjed 1912. godine. Ako u 2012. godini želite svoje ime upisati u povijest, sad imate priliku odgonetnuti o kakvom se rukopisu radi.
Voynich Manuscript
Proteklu godinu obilježio je i nevjerojatan hype knjiga vampirske tematike, definitivno zbog Sumrak sage i njezinih sljedbenika. To je ponukalo brojne mlade, ali i starije na povratak knjizi, pa je jedna knjižara/knjižnica bila prisiljena u svojoj se obavijesti obratiti i starijim čitateljima koji su se izvlačili na svoje mlađe ukućane.
It's OK. You have our permission.
Ja sam imala ozbiljnu namjeru pokrenuti privatnu knjižnicu. Međutim, prema zakonima Republike Hrvatske, knjižnicu u Hrvatskoj može osnovati samo jedinica lokalne ili regionalne samouprave, država, odnosno državna ustanova. U drugim zemljama, drugi su se ljudi snašli. Tako na Yahoo!Answers jedna djevojka pita je li u redu da ona vodi ilegalnu knjižnicu iz svog školskog ormarića s obzirom da ide u prilično strogu privatnu školu u kojoj postoji popis zabranjenih knjiga, od kojih su neke klasici i njezini osobni favoriti (zabranjene su knjige poput „Životinjske farme“, „Slike Doriana Graya“, „Lovca u žitu“ i slično). Pročitajte njezino pitanje i komentare koji su zbilja fantastični.
Is it OK to run illegal library from my locker at school?
A sada, Neiman Marcus vam, ako ste u SAD-u za pristupačnu cijenu od 125 tisuća američkih dolara nudi uređenje kućne biblioteke. U toj cijeni dobivate sav namještaj, njihov dizajn interijera i izabrane knjige, te se iz vaše uplate 2.500 američkih dolara donira u dobrotvorne svrhe za kupnju knjiga potrebitima. Za ljude koji imaju više novca nego vremena, ukusa i inteligencije, piše BoingBoing.
Hideous „bespoke library“
Uživajte u klik(t)anju!
Post je objavljen 17.01.2012. u 18:05 sati.