Zasluženi godišnji odmor između Božića i Nove godine sam između ostalog iskoristila i za čitanje knjige iz naslova. Naime, prvu kod nas objavljenu knjigu ovog povjesničara, pravnika i pisca bestselera, pod naslovom „Raskol“, čitala sam prije nekoliko mjeseci. Obje su objavljene u izdanju Znanja u nakladi „Knjiga dostupna svima“ (KDS), kiosk-nakladi koju između ostalog obilježava jeftini papir, sitna slova, ali i popularne cijene.
„Crna vatra“, kao i „Raskol“, vode nas u Englesku iz doba lorda Cromwella i Henrika VIII. Objema je zajedničko to što njihov glavni junak, odvjetnik Matthew Shardlake, rješava misterije u ime i za račun lorda Cromwella, kao njegov povjerenik. Međutim, ovoga puta gospodar Shardlake, poslovični grbavac koji donosi nesreću, ostaje u Londonu i pokušava pronaći tajnu tzv. Crne vatre, drevnog vatrenog oružja koje je pronađeno u samostanskoj grobnici u Londonu, a potom bez traga nestalo. Ipak, pronađena je i formula te crne ili grčke vatre, pa se jedan alkemičar i njegov brat odvjetnik hvataju u koštac s eksperimentiranjem za masovnu proizvodnju tog oružja. Međutim, obojica ubrzo pogibaju pod tajanstvenim okolnostima. Problem je još veći zato što je lord Cromwell već obećao kralju demonstraciju razorne moći te zapaljive tekućine koja gori i na vodi, i što mu glava visi o koncu ukoliko ne uspije dokazati svoju nezamjenjivost za kraljevstvo.
Kao i prethodna, ova je knjiga izvrsna razonoda za kratka zimska poslijepodneva, brzo se i lako čita, a osobito cijenim to što nudi djeliće informacija koji nam, posredno i pitko, uspješno ulaze u glavu i zadržavaju se tamo, a da nismo ni trenutka posvetili namjernom učenju.
Post je objavljen 11.01.2012. u 19:51 sati.