Promatram jutros golubove na mom balkonu, galebe iznad kontejnera, poredane vrapce na žici, pa sve razmišljam plaču li i oni za Voljenim vođom? Kakvo auspicijsko tumačenje izvući iz te, bez sumnje, natprirodne pojave okupljanja ptica na jednom mjestu (koja se inače u ostatku svijeta naziva jatom)?
U tumačenju takvih paranormalnih pojava dobro bi došao jedan od onih 16 rimskih, ili u nedostatku rimskih onda bar sjevernokorejskih augura, kojima je vječna zadaća da prate auspicije po nalogu magistrata.
U stvari me ne brinu golubovi, već se dosjećam kako su zbog nereda u Egiptu rasli dolar, jen i švicarski franak, kako je vrijednost britanske funte porasla zbog kraljevskog vjenčanja, kako je euro onomad pao zbog poraza Merkelove na pokrajinskim izborima, kako je opet pao zbog verbalnih špekulacija oko Grčke, pa kako je na kraju porastao zbog nečije ostavke, prehlade, svrbeža u preponama ili slično bizarnog razloga.
I pitam se, po čemu se zapadnjačko proricanje i gatanje (financija) iz ponašanja svjetske peradi razlikuje od - budalastog sjevernokorejskog gatanja iz ponašanja ptica?
Dakako da je apsolutna besmislica tražiti onozemaljske božanske poruke samog Jupitera ili Voljenog vođe u preletu vrabaca ili čučanju polusmrznutih ptica po krošnjama stabala. Vrlo je lako uočiti da su oni koji nalaze božansku poruku u takvim glupostima - isprani mozgovi. Mozgovi koji programirano vide čuda tamo gdje čuda nema.
No što tek onda reći za svakodnevno zapadnjačko gatanje, koje je temelj na kojem se bazira svjetska ekonomija? Jedan drugi vođa, Vođa slobodnog svijeta se zagrcne na kikiriki, a na burzama nastane kaos. Oluja zaprijeti plantažama banana, financijski sektor sjeverne hemisfere otpuhan i prije naleta ikakvog vjetra. Mešetari pretaču iz šupljeg u prazno, puf - kolaps i svjetska gospodarska kriza!
I to isto znači izmišljati/izgatati nešto iz ničega. Graditi svijet na virtualnim vrijednostima i valorizirati virtualne vrijednosti na osnovu budalastih događaja. Ali to je u ovom slučaju svima prihvatljivo i ok, jer se gata iz nečeg jednako besmislenog, ali „burzovni indeksi“, „kretanje tečajnih lista“, "dionički udjeli", „valutno tržište“ zapadnjačkom umu valjda zvuče manje apsurdno od „ptice lete, ptice sjede, ptice plaču“. Ili je modernom čovjeku, u tom paketu, ono isto klasično antičko gatanje, lakše prodati?
A sve su to podjednako auspicije. Svjetsko se tržište danas podjednako ravna po kretanju kojekakvih ptica, kao i nekoć antičko-rimske ili jučer sjevernokoreanske mase. Ej mozgovi moji, pitam se, tko je onda perad na ovom svijetu.
Izmišljeno pomazanje neba ljudima najčešće služi samo da pokrije kojekakve zločinačke abnormalije. Tražiti nadnaravno značenje u nepostojećim čudesima znači izmišljati božansko pomazanje i opravdanje za sva ovozemaljska sranja koja se kose sa razumom i etikom. Kraljevsko vjenčanje ili masovni (s)let svraka, podjednako su izgovor/pokriće za neko novo (od čovjeka počinjeno) sranje:
´Ptice plaču, eto to je božanska potvrda da smo mi božji pomazanici i da je naša ideologija ispravna, pa neka je i tiranija. Dolar/euro/franak/funta rastu, naše bogatstvo raste, eto to je božanska potvrda da smo mi božji pomazanici i da je naša politika ispravna, pa neka je i laž.`
A bljak jedno, bljak i drugo. Obostrani bljak. Bljak na kvadrat.
Istočni su znakovi po rimskoj tradiciji inače bili povoljni, a zapadni nepovoljni. Po tome bi ove korejske auspicije valjda bile povoljne? Po zapadne careve valjda. Osobno ipak ne zaboravljam da je Zemlja okrugla.
Zanimljiv je detalj da su Rimljani, onako prokleto praznovjerni, osim iznutrica, ptica i munja, posebno pratili i svete piliće, koji su trebali pojesti zadani obrok. Ako bi pilići pojeli servirano, moglo se krenuti u rat. Ne znam jesu li i sjevernokorejski pilići pozobali svoj obrok (kao svjetska populacija svoju porciju budalaština) ili od tuge za Voljenim vođom pate od opstipacije, ali po stanju mog balkona, svijetu prijeti sranje velikih razmjera.
Drugim riječima, na zapadu ništa novo.
Bložemoj postajem cinikus klasikus. Čuj mene, postajem
Post je objavljen 29.12.2011. u 22:30 sati.