Volio bih da se varam, ali mislim da vrlo malo nas zna za zadarskog i hrvatskog pjesnika Vinka Hajnca, kojega sam nedavno spomenuo u svom blogu, po njegovoj izreci da su slobodni samo vjetar i more. Međutim, on je u svijetu puno čuveniji po jednoj stvarnoj maksimi s kojom je dobio drugu nagradu na natječaju za poruku mira svijetu, koji je natječaj lani raspisala svjetska organizacija Ujedinjenih naroda pod pokroviteljstvom generalnog tajnika Ban Ki-moona! Ta druga nagrada; „silver“ medalja s plaketom i zahvalom, izabrana je između 7.268 poruka glasi: RAZVIJTE U SEBI BEZBOJNE ZASTAVE DUŠA, JEDINO ĆE VAS ONE KONAČNO IZBISTRITI U LJUDE.
Vrlo je indikativno da se ovakva mišljenja rađaju u Hrvatskoj, a još više u Zadru, u sredinama čija je službena politika i svjetonazor do sada bio suprotan ovakvim idejama. Posebno se to odnosi na Zadar, grad koji je sasvim službeno koketirao s prošlošću NDH i današnjicom ratnih zločina iz Domovinskog rata. Dižući čak i Antu Pavelića na pijedestal hrvatstva, kao da im je mozak zatajio (a nije?), premda je upravo taj Ante Pavelić, između ostalih hrvatskih područja i gradova, prodao Italiji i grad Zadar!?
Upravo se zato u zdravom i inteligentnom mentalnom sklopu nameće takva maksima kakvu je pjesnik i moreplovac Vinko Hajnc umotvorio kao revolt prema čudnim svjetonazorskim kriterijima svoje i hrvatske okoline. Takav svjetonazor, nažalost, podupire i Crkva u Hrvata, mada to nema nikakve veze s katoličkom ili kršćanskom vjerom.
U prevodu svoje poruke urbi et orbi, Vinko Hajnc naglašava kako ispod zastava ne smije biti mržnje, ne smije biti prezira prema drugim ljudima, prema drugačijima, onima koji imaju druge boje i zastave. Dapače, ispod zastave bi trebalo biti srce i ljubav, čime Hajnc potvrđujući svoju vrijednost.
Očito bivša premijerka nije pročitala Vinka Hajnca niti upazila njegovu silver medalju pa nije bila u stanju civilizacijski i s ljubavlju čestitati novoj koaliciji koja će voditi državu barem narednih četiri godine. Poražena je, ne od koalicije, već od hrvatskog naroda i svih hrvatskih građana kojima je primitivno prijetila nekim crvenim bojama koje će srušiti Hrvatsku. No, građani su sazorili i shvatili da je upravo crvena boja bila presudna za stvaranje Republike Hrvatske, a da su ju HDZ-ove boje opljačkale i dovele na rub provalije.
Hrvatska je potpisala ugovor o ulasku u EU nakon mukotrpnih šest godina. Kažu mnogi da to nije bilo pošteno, ali neće da kažu tko je kriv za to. Čudi me što predsjednik Josipović ne kaže ono što je kazao jučer Vojko Obersnel, da je Kosorica najmanje kriva što smo uopće potpisali ugovor jer njen HDZ nije dozvolio da u EU uđemo zajedno sa Slovenijom. Nisu u Europskoj uniji političari i birokrati Tuđmanovi lajbeki da ne bi uočili kako su HDZ-ove vlade jedno govorile, a drugo radile. A da Račanova vlada nije 2000. godine uskočila spasiti Hrvatsku od totalne izolacije, ona bi još i danas bila sa Srbijom na čekanju. Predsjednik Josipović je za politiku previše civiliziran i obazriv pa si dopusti vrijeđanje jedne iskompleksirane Kosorice, a ako se tako bude ponašao i prema ovoj vlasti na sljedećim izborima sigurno ga neću podržati. Ma što to značilo.
E sad, nadam se da ne očekujemo da ćemo odmah živjeti bolje radi promjene vlasti pa toliko filozofiranja ne bi trebali unositi u politiku. Svakom je jasno da je HDZ bila stranka opasnih namjera i da je u sustav ugradila pljačku i korupciju, da Račan zbog državnog udara nije smio što je htio (posebno uz taštinu Dražena Budiše), da obespravljeni radnik SDP pokušava prihvatiti kao stranku radničke klase, ako to još postoji, da je HSLS izgubio svaki smisao dosljednosti, da je Dragutin Lesar dobio podršku zato što se posebno zauzima za radnika i da je don Ivan Grubišić dobio priznanje zato što se zalaže za običnoga čovjeka.
Kada se konstituira nova vlada i kada počne djelovati na sasvim drugim valnim dužinama od prošle, nadam se da će nam vratiti izgubljenu sigurnost i povjerenje u sustav vrijednosti, društveno uređenje i ljudsko dostojanstvo. Nadam se da me neće biti sram reći da sam Hrvat ili hrvatski građanin, da mi se premijeri i ministri neće vući po zatvorima radi prevelikog domoljublja, da će na Bjelolasicu doći mladi menadžer koji će stvoriti olimpijski centar dostojan imenu.
Nadam se da neću živjeti u društvu u kojem se kupuju suci da sude pošteno!??? Pa makar to bili i nogometni. I da će sjedište Al Jazeere iz Sarajeva preseliti u Zagreb!
Post je objavljen 11.12.2011. u 06:00 sati.