Glasao sam za don Ivana Grubišića te me veseli činjenica što je osvojio dva mjesta u saboru za koje se nadam da će odgovorno znati iskoristiti. Ako ne ništa da barem bude prvi koji će dostojanstveno obnašati tako visoku čast koju su mu dodjelili njegovi birači za opće dobro hrvatskih građana.
Kako će se ponašati ovih četiri godina ovisi njegovo napredovanje u sljedečim parlamentarnim izborima.
Svjestan sam da ne može učiniti mnogo sa samo 2 zastupnika u moru Kukuriku koalicije ali isto tako nadam se da neće biti kompromisa ako to ne predstavlja dobrobit svih nas. Eto mu prilike da pokaže što je to građanska i etička Hrvatska.
Sretno mu bilo, morat će imati čelične živce sa vrtičkim ponašanjem sa svih strana. Mene bi stresiralo svakog dana morat općiti i to finim manirama sa dojučerašnjim bitangama koje misle da to nisu jer imaju privilegije i pare.
Više nisam naivan kao kad sam u početku punoljetnosti dao moj prvi glas trećesječanskoj vladi i koja me razočarala sa svojim "odlučnim možda" no to ne znači da ne gajim nadu da su Kukuriku likovi nešto naučili i da će postupati pametnije.
Nadam se za svih nas da hoće. I da smo ostavili vrijeme splitskih riva iza nas
Iako nikako ne mogu preći preko toga da je jedan od najvažnijih čovjeka u toj koaliciji osoba koja je skrivila smrt dva ljudska života u Mađarskoj koj i dalje ima petlje da moralizira umjesto da se povuče u privatni život radi onoga što je napravio.
Ako čovjek ne smatra da je to problematično onda mi je podosta problematičan.
Ono što nova vlast mora kao prvo učiniti je srediti izborno zakonodavstvo (kao kap u moru problema naravno) kako bi se spriječile buduće manipulacije. Ako u tome bude zastaljkala bit će mi odmah sumnjivi.
Nadalje prenosim tekst Jasne Modrić iz Novog Lista iz 3. prosinca koja je u svojoj kolumni lijepo sažela svu problematiku:
Valjda su ovo zadnji dubiozni izbori
Onaj tko u nedjelju osvoji vlast mora stoga već u prvoj godini mandata temeljito rekonstruirati izborno zakonodavstvo
Kad Hrvatska već mora iznova glasati po važećim nepoštenim, nelogičnim i zastarjelim izbornim pravilima, nedopustivo je da i sljedeće izbore 2015. ponovno dočekamo u istoj situaciji.
Onaj tko u nedjelju osvoji vlast mora stoga već u prvoj godini mandata temeljito rekonstruirati izborno zakonodavstvo. Iako u Hrvatskoj ima još milijun važnih stvari koje treba promijeniti, nema nikakve potrebe da se s ovim oteže osim ako bi, kao i do sada, bila riječ o razlozima manipulativne naravi.
Prvo, ovi izbori održat će se uz skoro milijun fantomskih birača čije se mjesto u biračkim popisima ne može ni opravdati, ni tolerirati, a ni objasniti. Javnost, nevladine organizacije, pojedine stranke i Državno izborno povjerenstvo mnogo su puta tražili da se u Hrvatskoj urede birački popisi koji pravo glasa omogućuju ogromnom broju osoba na osnovi lažnog prebivališta i na kojima se ne registrira čak ni to tko je umro.
Od toga, kao što vidimo, nije bilo ništa tako da broj birača ovoga puta još više nadmašuje broj punoljetnih građana nego na izborima 2007. Nikome ne treba posebno tumačiti kakve posljedice na izborni rezultat može imati glasanje tako ogromnog broja osoba koje na glasačkim popisima zapravo nemaju što tražiti.
Drugo, potrebno je izmijeniti granice izbornih jedinica tako da one budu logične i da se uklone velike razlike u broju birača koje poništavaju demokratsko načelo jednakog izbornog prava. Naime, između najmanje i najveće izborne jedinice razlika u broju birača je čak 27 posto, a to znači da glasovi negdje vrijede mnogo više nego drugdje. Također se mora dokinuti izborni inžinjering zahvaljujući kojem je, recimo, Zagreb podijeljen u četiri izborne jedinice čije granice sežu od glavnog grada do pustopoljina u udaljenoj provinciji. I na to su upozoravali i Ustavni sud, i DIP i izborni stručnjaci, ali i to je ostalo netaknuto zbog političkih interesa parlamentarne većine.
Treće, Hrvatska se mora dosljedno odlučiti želi li nacionalnim manjinama priznati dvostruko pravo glasa ili ne. Jer, kad se to pravo ne da hrvatskim Srbima, a dade se svima ostalima, onda je jasno da je shvaćanje prava ovdje zapelo u kategorijama voluntarizma i politikantstva.
Četvrto, treba vidjeti želimo li kroz izborni sustav i dalje poticati političku bipolarizaciju u kojoj ogromnu većinu Sabora zaposjedaju zastupnici dviju najvećih stranaka. Ili želimo da manje stranke također budu kadre ući parlament kao važan korektiv većinskim politikama. Jer, kad 25 posto izbornih glasova propada jer njihove liste ne mogu prijeći izborni prag, taj velik postotak birača postaje politički obespravljen.
Peto, treba pooštriti smiješno blage uvjete za kandidaturu koji pred birače i ove godine dovode niz bizarnih stranaka i lista okupljenih oko raznih čudaka, političkih analfabeta i luđaka.
Šesto, treba ukinuti obavezu ravnopravnog predstavljanja svih tih kandidata koja javnu televiziju pretvara u cirkuski šator te ukinuti ili bar preformulirati regule o izbornoj šutnji koje DIP ove godine čak pokušava apsurdno preslikati i na društvene mreže.
Nova vlast mora hitno urediti ova i sva druga izborna pitanja kako bi praksa izlaska na dubiozne izbore bila zauvijek obustavljena.
Post je objavljen 05.12.2011. u 13:26 sati.